Իսպանիան կարող է ճանաչել Պաղեստինի պետությունը
Իսպանիայի արտաքին գործերի նախարար Խոսե Մանուել Ալվարեսը չորեքշաբթի օրը հաստատել է, որ Մադրիդը մինչև հուլիս կճանաչի Պաղեստին պետությունը:
«Մեզ իսկական պաղեստինյան պետություն է պետք», - հայտարարել է Ալբարեսը Բրյուսելում՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ: «Պաղեստինի ժողովուրդը չպետք է դատապարտված լինի փախստականների հավերժական վիճակին», - հավելել է նա։ Իսպանիայի խորհրդարանը 2014թ.-ին ոչ պարտադիր բանաձև ընդունեց հօգուտ պաղեստինյան պետականության ճանաչման, բայց և՛ աջ կենտրոնամետ վարչապետ Մարիանո Ռախոյը, և՛ նրա իրավահաջորդը՝ Սոցիալիստական կուսակցության առաջնորդ Պեդրո Սանչեսը, պնդում էին, որ պաշտոնական ճանաչումը պետք է տեղի ունենա միայն Եվրամիության մնացած երկրների հետ համատեղ: 1994-ին Իսպանիայի խորհրդարանը միաձայն ընդունեց Պաղեստինի անկախությունը ճանաչելու մասին բանաձևը, և այն ընդունվեց 1995-ին:

Spanish Foreign Minister Jose Manuel Alvarez confirmed on Wednesday that Madrid will recognize the state of Palestine by July.
"We need a real Palestinian state," Albares said at a press conference in Brussels. "The Palestinian people should not be condemned to the eternal state of refugees," he added. Spain's parliament passed a non-binding resolution in 2014 to recognize Palestinian statehood. Still, center-right Prime Minister Mariano Rajoy and his successor, Socialist Party leader Pedro Sánchez, have insisted that formal recognition should only happen in conjunction with the rest of the European Union. : In 1994, the Spanish Parliament unanimously adopted a resolution recognizing the independence of Palestine, and it was adopted in 1995.