«ԵՄ-ը և ՆԱՏՕ-ն ՌԴ-ի նկատմամբ ռազմավարություն չունեն». Չեխիայի ԱԳ նախարար
«Ոչ ՆԱՏՕ-ն, ոչ ԵՄ-ը ՌԴ-ի նկատմամբ ռազմավարություն չունեն»․ ասել է Չեխիայի արտգործնախարար Յան Լիպավսկին՝ ապրիլի 3-ին Բրյուսելում շփվելով DW-ի թղթակցի հետ: «Ռուսաստանի նկատմամբ մեր ռազմավարության մասին ընդհանուր բանավեճեր չեն ընթանում ոչ ՆԱՏՕ-ում, ոչ ԵՄ-ում։ Ես դա սխալ եմ համարում։ Ես կարծում եմ, որ մենք պետք է նման քննարկումներ անցկացնենք։ Նման բանավեճի ընթացքում պետք է քննարկել նաև այն, թե ինչպես պետք է ավարտվի պատերազմն Ուկրաինայում», - նշել է նա։
«Քանի որ մենք նման իրական ռազմավարություն չունենք, պետք է հավատարիմ մնանք այն սկզբունքներին, որոնք ունենք», - ընդգծել է նախարարը՝ թվարկելով Ուկրաինայի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքները նրա միջազգային սահմաններում, 1991 թվականի Բուդապեշտի հուշագիրը: Նա առանձնացրել է այն սկզբունքը, ըստ որի՝ Ուկրաինայի պետությունն ու ժողովուրդը պետք է ձայնի իրավունք ունենան Ռուսաստանի հետ ապագա խաղաղության մասին որոշում կայացնելիս։

"The EU and NATO do not have a strategy towards Russia". Minister of Foreign Affairs of the Czech Republic
"Neither NATO nor the EU has a strategy towards Russia," Czech Foreign Minister Jan Lipavsky said, speaking to a DW reporter in Brussels on April 3. "There are no general debates about our strategy towards Russia, either in NATO or in the EU. I consider this wrong. Let's hold such discussions. During such a debate, we should also discuss how the war in Ukraine should end," he said.
"Since we don't have such a real strategy, we have to stick to our principles," the minister emphasized, listing the principles of Ukraine's sovereignty and territorial integrity within its international borders, the 1991 Budapest Memorandum. He singled out the principle that the state and the people of Ukraine should have the right to vote when deciding on future peace with Russia.