ՌԴ համակիրները ԵՄ-ին կոչ են արել չառգրավել նրա ակտիվները
Ռուսաստանին համակրող երկրները պահանջում են, որ ԵՄ-ը հրաժարվի Մոսկվայի պետական ակտիվների ամբողջական բռնագրավման մասին մտքից:
Չինաստանի, Սաուդյան Արաբիայի և Ինդոնեզիայի ներկայացուցիչները մասնավոր կերպով դրդում են ԵՄ-ին՝ շարունակել հակազդել Ռուսաստանի ավելի քան 200 միլիարդ եվրոյի պետական ակտիվների բռնագրավման հարցում ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի ճնշմանը, որոնք սառեցվել են 2022 թվականի փետրվարին՝ Ուկրաինա ներխուժումից հետո Կիևի վերականգնման ջանքերին օգնելու համար։ Այդ մասին POLITICO-ին հայտնել են գործի ընթացքին ծանոթ չորս պաշտոնյա:
«Այդ երկրները շատ թերահավատորեն են վերաբերում այդ գաղափարին», - ասել է պաշտոնյաներից մեկը, որը ցանկացել է անանուն մնալ, քանի որ բանակցությունները նուրբ բնույթ են կրում: Խնդիրն այն է, որ  «դա նախադեպ կստեղծի»․ այլ կերպ ասած՝ այս երկրները կվախենան, որ կարող են լինել հաջորդը:

Сторонники России призвали ЕС не конфисковывать ее активы
Представители Китая, Саудовской Аравии и Индонезии в частном порядке призывают ЕС продолжать сопротивляться давлению США и Великобритании по конфискации российских государственных активов на сумму более 200 миллиардов евро, которые были заморожены в феврале 2022 года, чтобы помочь Киеву в восстановлении. Об этом POLITICO рассказали четыре чиновника, знакомые с делом.
"Эти страны очень скептически относятся к этой идее", - сказал один чиновник на условиях анонимности, поскольку переговоры являются деликатными. Проблема в том, что «это создаст прецедент». другими словами, эти страны будут бояться, что могут стать следующими.