Ապրիլի 5-ի հանդիպումն ուղղված չէ Ադրբեջանի դեմ. Բլինքենն ու Ալիև հեռախոսազրույց են ունեցել
Ապրիլի 3-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
Ինչպես հաղորդում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները,  Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել է, որ տեղեկություններ է ստացել այն մասին, որ ապրիլի 5-ին կայանալիք ԱՄՆ-ի, Եվրամիության և Հայաստանի միջև եռակողմ հանդիպումն առաջացնում է ադրբեջանական կողմի մտահոգությունը և կարևոր է համարում այդ հարցի պարզաբանումը, մասնավորապես, խոսելով նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
Պետքարտուղարն ընդգծել է, որ առաջիկա հանդիպման հիմնական էությունը կազմելու են Հայաստանի տնտեսական զարգացման հարցերը:
Իլհամ Ալիևը նշել է, որ եռակողմ հանդիպման նախապատրաստման ընթացքում քննարկվել են այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են Հայաստանին ռազմական աջակցությունը և համատեղ զորավարժությունների անցկացումը, Ադրբեջանի հետ սահմանակից տարածքներում ռազմական ենթակառուցվածքների ստեղծումը, Հայաստանին Եվրոպական միության Խաղաղության մեխանիզմի գծով և ԱՄՆ բյուջեի հաշվին զինելը: Նա ընդգծել է, որ հակաաադրբեջանական բնույթ ունեցող նման քայլերը, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանին զինելու քաղաքականությունը, նպաստում են տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքին և հանգեցնում սադրանքների:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Էնթոնի Բլինքենն ընդգծել է, որ ապրիլի 5-ի հանդիպումն Ադրբեջանի դեմ չէ:
Քննարկվել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղ բանակցային գործընթացին վերաբերող հարցեր։ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ Բեռլինում արտգործնախարարների բանակցությունները խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ օգտակար են գործընթացն առաջ մղելու տեսանկյունից և անհրաժեշտ են բանակցություններն արագացնելու համար: Ալիևը նաև ընդգծել է, որ Արևմուտքում Հայաստանի վրա հարձակվելու Ադրբեջանի մտադրության մասին առաջադրված մեղադրանքները լիովին անհիմն են:
Իլհամ Ալիևը Բլինքենի հետ զրույցում նշել է, որ ապրիլի 2-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ Ֆրանսիայի արտգործնախարարը ստել է և մեղադրել Ադրբեջանին Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը չճանաչելու և Հայաստանի համար սպառնալիքի աղբյուր լինելու մեջ: Ադրբեջանի նախագահն ընդգծել է Ադրբեջանի հավատարմությունը 2022 թվականին Պրահայի հանդիպման ժամանակ ընդունված հայտարարությանը և Ալմա-Աթայի հռչակագրին:
Ալիևի կարծիքով՝ ԱՄՆ-ի, Եվրամիության և Հայաստանի եռակողմ հանդիպման ոչ թափանցիկ նախապատրաստումը, որը նախատեսված է ապրիլի 5-ին, ներառական բնույթ չի կրում և չի հետաձգվում, չնայած Ադրբեջանի արդարացի դիտողություններին, կհանգեցնի ոչ թե խաղաղության և համագործակցության, այլ բաժանարար գծերի ստեղծման և, որպես հետևանք, Հարավային Կովկասում լարվածության:

Встреча 5 апреля не направлена ​​против Азербайджана. Блинкен и Алиев провели телефонный разговор
3 апреля госсекретарь США Энтони Блинкен провел телефонный разговор с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Как сообщают азербайджанские СМИ, Энтони Блинкен заявил, что получил информацию о том, что трехсторонняя встреча США, Евросоюза и Армении, которая состоится 5 апреля, вызывает обеспокоенность у азербайджанской стороны и он считает важным внести ясность в этот вопрос. в частности, беседуя с президентом Ильхамом Алиевым.
Госсекретарь подчеркнул, что основной сутью предстоящей встречи станет экономическое развитие Армении.
Ильхам Алиев отметил, что в ходе подготовки трехсторонней встречи рассматриваются такие вопросы, как военная поддержка Армении и проведение совместных военных учений, создание военной инфраструктуры в приграничных с Азербайджаном районах, вооружение Армении через Мирный механизм Евросоюза и за счет бюджета США. Он подчеркнул, что подобные шаги антиазербайджанского характера, в том числе политика Франции по вооружению Армении, способствуют гонке вооружений в регионе и приводят к провокациям.
В ходе телефонного разговора Энтони Блинкен подчеркнул, что встреча 5 апреля не направлена ​​против Азербайджана.
Обсуждались вопросы, связанные с армяно-азербайджанским мирным переговорным процессом. Ильхам Алиев отметил, что переговоры министров иностранных дел в Берлине по тексту мирного договора полезны с точки зрения продвижения процесса и необходимы для ускорения переговоров. Алиев также подчеркнул, что обвинения, выдвигаемые на Западе о намерении Азербайджана напасть на Армению, совершенно беспочвенны.
В беседе с Блинкеном Ильхам Алиев заявил, что на пресс-конференции 2 апреля министр иностранных дел Франции солгал и обвинил Азербайджан в непризнании территориальной целостности Армении и в том, что он является источником угрозы для Армении. Президент Азербайджана подчеркнул приверженность Азербайджана к Алма-Атинской, принятой на Пражской встрече в 2022 году.
По мнению Алиева, непрозрачная подготовка запланированной на 5 апреля трехсторонней встречи США, Евросоюза и Армении не является инклюзивной и не откладывается, несмотря на справедливые высказывания Азербайджана, что приведет к созданию разделительных линии, а не к миру и сотрудничеству.в результате напряженности на Южном Кавказе.