Ապրիլի 5-ի հանդիպումն ուղղված չէ Ադրբեջանի դեմ. Բլինքենն ու Ալիև հեռախոսազրույց են ունեցել
Ապրիլի 3-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
Ինչպես հաղորդում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները,  Էնթոնի Բլինքենը հայտարարել է, որ տեղեկություններ է ստացել այն մասին, որ ապրիլի 5-ին կայանալիք ԱՄՆ-ի, Եվրամիության և Հայաստանի միջև եռակողմ հանդիպումն առաջացնում է ադրբեջանական կողմի մտահոգությունը և կարևոր է համարում այդ հարցի պարզաբանումը, մասնավորապես, խոսելով նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ:
Պետքարտուղարն ընդգծել է, որ առաջիկա հանդիպման հիմնական էությունը կազմելու են Հայաստանի տնտեսական զարգացման հարցերը:
Իլհամ Ալիևը նշել է, որ եռակողմ հանդիպման նախապատրաստման ընթացքում քննարկվել են այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են Հայաստանին ռազմական աջակցությունը և համատեղ զորավարժությունների անցկացումը, Ադրբեջանի հետ սահմանակից տարածքներում ռազմական ենթակառուցվածքների ստեղծումը, Հայաստանին Եվրոպական միության Խաղաղության մեխանիզմի գծով և ԱՄՆ բյուջեի հաշվին զինելը: Նա ընդգծել է, որ հակաաադրբեջանական բնույթ ունեցող նման քայլերը, այդ թվում՝ Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանին զինելու քաղաքականությունը, նպաստում են տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքին և հանգեցնում սադրանքների:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Էնթոնի Բլինքենն ընդգծել է, որ ապրիլի 5-ի հանդիպումն Ադրբեջանի դեմ չէ:
Քննարկվել են Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղ բանակցային գործընթացին վերաբերող հարցեր։ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ Բեռլինում արտգործնախարարների բանակցությունները խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ օգտակար են գործընթացն առաջ մղելու տեսանկյունից և անհրաժեշտ են բանակցություններն արագացնելու համար: Ալիևը նաև ընդգծել է, որ Արևմուտքում Հայաստանի վրա հարձակվելու Ադրբեջանի մտադրության մասին առաջադրված մեղադրանքները լիովին անհիմն են:
Իլհամ Ալիևը Բլինքենի հետ զրույցում նշել է, որ ապրիլի 2-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ Ֆրանսիայի արտգործնախարարը ստել է և մեղադրել Ադրբեջանին Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը չճանաչելու և Հայաստանի համար սպառնալիքի աղբյուր լինելու մեջ: Ադրբեջանի նախագահն ընդգծել է Ադրբեջանի հավատարմությունը 2022 թվականին Պրահայի հանդիպման ժամանակ ընդունված հայտարարությանը և Ալմա-Աթայի հռչակագրին:
Ալիևի կարծիքով՝ ԱՄՆ-ի, Եվրամիության և Հայաստանի եռակողմ հանդիպման ոչ թափանցիկ նախապատրաստումը, որը նախատեսված է ապրիլի 5-ին, ներառական բնույթ չի կրում և չի հետաձգվում, չնայած Ադրբեջանի արդարացի դիտողություններին, կհանգեցնի ոչ թե խաղաղության և համագործակցության, այլ բաժանարար գծերի ստեղծման և, որպես հետևանք, Հարավային Կովկասում լարվածության:

The April 5 meeting is not directed against Azerbaijan. Blinken and Aliyev had a telephone conversation
On April 3, US Secretary of State Anthony Blinken spoke with the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, on the telephone.
As reported by the Azerbaijani mass media, Anthony Blinken stated that he received information that the tripartite meeting between the USA, the European Union, and Armenia to be held on April 5 causes concern for the Azerbaijani side and considers it essential to clarify this issue, in particular, speaking with President Ilham Aliyev.
The Secretary of State emphasized that the main topic of the upcoming meeting will be Armenia's economic development.
Ilham Aliyev noted that during the tripartite meeting preparations, issues such as military support to Armenia and conducting joint military exercises, creation of military infrastructure in the border areas with Azerbaijan, and arming Armenia through the European Union Peace Mechanism at the expense of the US budget were discussed. He emphasized that such steps of an anti-Azerbaijani character, including France's policy of arming Armenia, contribute to the arms race in the region and lead to provocations.
During the telephone conversation, Anthony Blinken emphasized that the April 5 meeting was not against Azerbaijan.
Issues related to the Armenia-Azerbaijan peace negotiation process were discussed. Ilham Aliyev noted that the negotiations of foreign ministers in Berlin on the peace treaty's text help advance the process and are necessary to speed up the talks. Aliyev also emphasized that accusations made in the West about Azerbaijan's intention to attack Armenia are entirely groundless.
In a conversation with Blinken, Ilham Aliyev stated that during the April 2 press conference, the French Foreign Minister lied and accused Azerbaijan of not recognizing Armenia's territorial integrity and being a source of threat to Armenia. The President of Azerbaijan emphasized Azerbaijan's commitment to the declaration adopted at the Prague meeting in 2022 and the Alma-Ata declaration.
In Aliyev's opinion, the non-transparent preparation of the tripartite meeting of the USA, the European Union, and Armenia, which is scheduled for April 5, is not inclusive and is not postponed, despite Azerbaijan's fair remarks, will lead to the creation of dividing lines and not to peace and cooperation. as a result of tension in the South Caucasus.