Ֆինլանդիան մոտ 300 մլն եվրո կտրամադրի Ուկրաինային
Ֆինլանդիան Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքների մասին համաձայնագրով 2024-2028 թվականներին Կիևին 290 մլն եվրո կհատկացնի զարգացման համար և որպես մարդասիրական օգնություն․ ասված է համաձայնագրի տեքստում, որը հրապարակվել է Ուկրաինայի նախագահի կայքում: Պատրաստվում է նաև չորս տարվա ռազմական աջակցության ծրագիր։
Կիևում ստորագրված անվտանգության երաշխիքների մասին համաձայնագիրը կրկնում է ավելի վաղ Ուկրաինայի իշխանությունների կողմից արևմտյան մի շարք երկրների հետ կնքված պայմանավորվածությունները: Մասնավորապես, Ֆինլանդիան պարտավորվում է աջակցել Կիևի՝ Եվրամիությանն ու ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու շարժմանը, իսկ Ուկրաինան խոստանում է բարեփոխումներ իրականացնել և պայքարել կոռուպցիայի դեմ: Ֆինլանդիան պարտավորվում է շարունակել ռազմական աջակցությունը Ուկրաինային, այդ թվում՝ զինծառայողների վերապատրաստումը։ Ռուսաստանի հետ հակամարտության դեպքում Ֆինլանդիան պատասխան գործողությունների վերաբերյալ 24 ժամվա ընթացքում խորհրդակցություններ կանցկացնի Ուկրաինայի հետ:

Finland will provide about 300 million euros to Ukraine.
Finland will allocate 290 million euros to Kyiv for development and humanitarian aid in 2024-2028 under the agreement on Ukraine's security guarantees, as stated in the agreement's text, which was published on the President's website. A four-year military assistance program is also being prepared.
The agreement on security guarantees signed in Kyiv repeats the agreements signed earlier by the Ukrainian authorities with several Western countries. In particular, Finland pledges to support Kyiv's move to join the European Union and NATO, while Ukraine promises to implement reforms and fight corruption. Finland undertakes to continue military support to Ukraine, including training service members. In the event of a conflict with Russia, Finland will hold consultations with Ukraine within 24 hours regarding retaliatory actions.