Ուկրաինան կարող է 100 մլրդ դոլար ստանալ առաջիկա 5 տարվա համար
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը չորեքշաբթի դաշինքի արտգործնախարարների հանդիպմանը կառաջարկի Ուկրաինային 100 մլրդ դոլարի չափով հնգամյա հիմնադրամ հատկացնել․ «POLITICO»-ին հայտնել են երկու դիվանագետ: Ֆինանսական փաթեթը կդառնա ավելի լայն նախաձեռնության մի մասը, որն ուղղված է Կիևին օգնության խթանմանը, քանի որ Կոնգրեսում ԱՄՆ-ի 60 միլիարդ դոլարի ռազմական օգնության փաթեթի քննարկումը կանգ է առել:
Գաղափարներից մեկն այն է, որ ՆԱՏՕ-ի 32 անդամ ներդրումներ կատարեն 100 միլիարդ դոլար արժողությամբ հիմնադրամում նույն համամասնությամբ, ինչ նրանք ֆինանսավորում են ՆԱՏՕ-ի ընդհանուր բյուջեն, որը հիմնված է նրանց համախառն ազգային եկամտի վրա: ՆԱՏՕ-ի երկրները հույս ունեն վերջնականապես համաձայնեցնել այդ առաջարկների մանրամասները Վաշինգտոնում ՆԱՏՕ-ի առաջնորդների հուլիսյան գագաթնաժողովում:

Ukraine can receive 100 billion dollars for the next 5 years
Two diplomats told POLITICO that NATO Secretary General Jens Stoltenberg will propose a five-year fund of $100 billion to Ukraine at the alliance's foreign ministers' meeting on Wednesday. The financial package will be part of a broader initiative to boost aid to Kyiv, as the debate on a $60 billion US military aid package has stalled in Congress.
One idea is for NATO's 32 members to contribute to a $100 billion fund in the same proportion as they contribute to NATO's overall budget, which is based on their gross national income. NATO countries hope to finalize the details of the proposals at a July summit of NATO leaders in Washington.