Ռուսաստանը օգոստոսին պատրաստվում է խոշոր հարձակում սկսել Ուկրաինայում
Ռուսաստանը ամռան վերջի պատրաստվում է մեծ հարձակման։ Դժվար է կանխատեսել, թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները։
Ինչպես գրում է «Politico»-ն, վկայակոչելով ուկրաինացի բարձրաստիճան զինվորականներին, որոնք ծառայում էին գեներալ Վալերի Զալուժնիի հրամանատարությամբ, ռազմական պատկերը մռայլ է․ «Մեզ մոտ ոչ միայն ռազմական ճգնաժամ է, այլև քաղաքական։ Ռուսաստանն այժմ ռեսուրսներ է հավաքում և պատրաստ կլինի մեծ հարձակում սկսել օգոստոսին, հնարավոր է՝ ավելի վաղ։ Մինչդեռ Ուկրաինան խուսափում է մեծ զորակոչից», - ասել է սպաներից մեկը։
Եվրոպան փորձում է օգնել Ուկրաինային՝ փոխհատուցել հրետանային արկերի հսկայական պակասը։ Չեխիայի առաջարկած հրետանային զինամթերքի գնումը կարող էր օգնել, բայց դա դեռ բավարար չէ: Սպաները շեշտել են, որ իրենց դեռ շատ ու շատ մարդիկ են պետք։ Այժմ երկրի առաջնագծում տղամարդկանց պակաս կա, և դա խորացնում է Արևմուտքի անբավարար աջակցության խնդիրը:

Russia is preparing to launch a major offensive in Ukraine in August
Russia is preparing for a big attack at the end of summer. It is difficult to predict how the events will develop.
As "Politico" writes, referring to high-ranking Ukrainian soldiers who served under the command of General Valery Zaluzhny, the military picture is gloomy, "We have not only a military crisis but also a political one. Russia is now gathering resources and will be ready to launch a major offensive in August, possibly earlier. Meanwhile, Ukraine avoids a large conscription," said one of the officers.
Europe is trying to help Ukraine compensate for the massive shortage of artillery shells. The Czech Republic's offer to purchase artillery ammunition could help, but more is needed. The officers emphasized that they still need many, many people. Now, there is a shortage of men on the country's front lines, exacerbating the problem of insufficient support from the West.