Ուկրաինան շարունակում է ԱԹՍ-ներով գրոհել ՌԴ նավթագազային օբյեկտները
Անօդաչու սարքը երեքշաբթի առավոտյան գրոհել է Թաթարստանի Նիժնեկամսկ քաղաքի նավթավերամշակման համալիրը։ Բռնկված հրդեհը հաջողվել է մարել 20 րոպեում։ Այդ մասին հայտնել է ՌԴ ԱԻՆ-ը։
Ավելի վաղ Թաթարստանի իշխանությունները հայտնել էին, որ երեքշաբթի Էլաբուգայի և Նիժնեկամսկի ձեռնարկությունների վրա անօդաչու թռչող սարքերի հարձակում է իրականացվել: Տուժել է 6 մարդ։ Լուրջ ավերածություններ չկան, ձեռնարկությունների տեխնոլոգիական գործընթացը չի խաթարվել։ Ամենայն հավանականությամբ, այս հարձակումները Ուկրաինայի ԶՈւ գործողությունների արդյունք է, որով Ուկրաինան փորձում է պատասխան հարված հասցնել իր էներգետիկ օբյեկտների ոչնչացմանը և շարքից հանել ՌԴ էներգետիկ ենթակառուցվածքները։

Ukraine continues to attack Russian oil and gas facilities with UAVs
An unmanned aerial vehicle attacked the oil refinery complex in the city of Nizhnekamsk, Tatarstan, on Tuesday morning. The fire was extinguished in 20 minutes, according to the Ministry of Internal Affairs and Communications of the Russian Federation.
Earlier, the authorities of Tatarstan reported that drones attacked the enterprises of Elabuga and Nizhnekamsk on Tuesday. 6 people were injured. There was no severe destruction, and the technological process of the enterprises was not disrupted. Most likely, these attacks are the result of the actions of the Armed Forces of Ukraine, with which Ukraine is trying to retaliate against the destruction of its energy facilities and turn off the Russian energy infrastructure.