Պարզվել են Իսպանիայում ռուս օդաչու Մաքսիմ Կուզմինովի սպանության մանրամասները, ով ուղղաթիռ էր առևանգել Ուկրաինա
Իսպանիայում ռուս ռազմական օդաչու Մաքսիմ Կուզմինովի սպանության մեջ կասկածվող երկու անձինք հանցագործության վայրում թողել են «Մակարով» ատրճանակի 9 միլիմետրանոց փամփուշտների պարկուճները: Այդ մասին հաղորդում է New York Times-ը: Կուզմինովը 2023թ. հոկտեմբերին մեկնել է Ուկրաինայից: Նա բնակություն է հաստատել Իսպանիայի Վիլյախոյոս քաղաքում՝ Միջերկրականի ափին, որը հայտնի է Մեծ Բրիտանիայից և Արևելյան Եվրոպայից ժամանած զբոսաշրջիկների շրջանում: Նա ապրում էր բազմաբնակարան շենքում՝ լողափից տասը րոպե քայլելու հեռավորության վրա։
Կուզմինովն Իսպանիայում «անխոհեմ կյանք» է վարել, պարբերականին հայտնել է սպանության հետաքննությունը վերահսկող Քաղաքացիական գվարդիայի բարձրաստիճան աշխատակիցը: Նախկին օդաչուն գնում էր ռուսների և ուկրաինացիների շրջանում սիրված բարեր և ծախսում Ուկրաինայի իշխանություններից ստացված գումարները, Օրինակ ՝ Սև Mercedes S-Class-ով շրջում էր Վիլախոյոս քաղաքում:
Թե կոնկրետ ինչպես են մարդասպանները գտել Կուզմինովին, դեռ պարզված չէ, բայց ուկրաինացի երկու բարձրաստիճան պաշտոնյա nyt-ին ասել են, որ օդաչուն կապվել է Ռուսաստանում գտնվող նախկին ընկերուհու հետ և հրավիրել նրան գալ իր մոտ Իսպանիա: «Դա լուրջ սխալ էր»,- ասել է պաշտոնյաներից մեկը:

The details of the murder of Russian pilot Maxim Kuzminov in Spain, who hijacked a helicopter to Ukraine, have been revealed.
The New York Times Daily News reported that two people suspected of murdering Russian military pilot Maxim Kuzminov in Spain left 9-millimeter Makarov pistol cartridges at the scene of the crime.
Kuzminov left Ukraine in October 2023. On the Mediterranean coast, he settled in Villajojos, Spain, which was popular with tourists from Great Britain and Eastern Europe. He lived in an apartment building a ten-minute walk from the beach.
Kuzminov led a "reckless life" in Spain, a senior Civil Guard officer overseeing the murder investigation told the newspaper. The former pilot went to bars popular among Russians and Ukrainians and spent the money received from the Ukrainian authorities. For example, he drove a black Mercedes S-Class around Vilahojoyosa.
Exactly how the killers found Kuzminov is still unclear, but two senior Ukrainian officials told the NYT that the pilot had contacted his ex-girlfriend in Russia and invited her to come to him in Spain. "It was a serious mistake," one of the officials said.