Ռուս պաշտոնյաները խեղաթյուրել և հրապարակայնորեն մերժել են այն տեղեկատվության օգտակարությունը, որը ԱՄՆ կառավարությունը փոխանցել էր. դեսպան
Ռուսաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին պաշտոնական հայտարարություն է տարածել՝ կապված այն փաստի հետ, որ Վաշինգտոնը Մոսկվայի հետ կիսվել է ահաբեկչական սպառնալիքի մասին հետախուզական տեղեկատվությամբ:
«Ես ուզում եմ հստակ հայտարարել, որ Միացյալ Նահանգները անվերապահորեն դատապարտում է ահաբեկչությունն իր բոլոր ձևերով: Մենք հիշում ենք, որ սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչությունից հետո հենց Ռուսաստանն է առաջինը կապի դուրս եկել ԱՄՆ-ի հետ։  Ահաբեկչության դեմ պայքարի մեր երկրի սեփական փորձից մենք որդեգրել ենք «նախազգուշացման պարտականություն» քաղաքականությունը, որը թույլ է տալիս մեզ տեղեկատվություն տարածել, երբ սպառնալիք կա խաղաղ քաղաքացիների համար: Ընդ որում, ոչ միայն դաշնակիցների, այլեւ այն երկրների հետ, որոնց հետ մենք կարող ենք խորը տարաձայնություններ ունենալ, այդ թվում՝ Ռուսաստանի», - հիշեցրել է Լին Թրեյսին:
ԱՄՆ դեսպանն ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգները տարիներ շարունակ սպառնալիքների մասին տեղեկատվությունը կիսել է Ռուսաստանի իշխանությունների հետ և շարունակելու է դա անել:
«Ցավոք, մի քանի ռուս պաշտոնյաներ խեղաթյուրել և հրապարակայնորեն մերժել են այն տեղեկատվության օգտակարությունը, որը ԱՄՆ կառավարությունը այս ամսվա սկզբին «Իսլամական պետության» սպառնալիքների վերաբերյալ փոխանցել էր Ռուսաստանի անվտանգության ծառայություններին:  Ռուսաստանի իշխանություններին փոխանցված գրավոր տեղեկատվությունը կոնկրետ էր, ժամանակին և վստահելի»,- ասել է դեսպանը։

Российские чиновники исказили и публично отвергли полезность информации, предоставленной правительством США. Посол
Посол США в России Линн Трейси выступила с официальным заявлением по поводу того, что Вашингтон поделился с Москвой разведывательной информацией о террористической угрозе.
«Я хочу четко заявить, что Соединенные Штаты безоговорочно осуждают терроризм во всех его формах. Мы помним, что после терактов 11 сентября Россия первой вышла на контакт с США. Исходя из собственного опыта нашей страны в борьбе с терроризмом, мы приняли политику «обязанности предупреждать», которая позволяет нам раскрывать информацию, когда существует угроза гражданскому населению. Причем не только с союзниками, но и с теми странами, с которыми у нас могут быть глубокие разногласия, в том числе с Россией", - напомнила Линн Трейси.
Посол США подчеркнула, что Соединенные Штаты уже много лет делятся разведданными об угрозах с российскими властями и будут продолжать это делать.
«К сожалению, несколько российских чиновников исказили и публично отвергли полезность информации, которую правительство США предоставило российским службам безопасности об угрозе «Исламского государства» ранее в этом месяце. Письменная информация, переданная российским властям, была конкретной, своевременной и достоверной", - сказала посол.