«ԱՄՆ-ն ու ԵՄ-ը Հայաստանի հետ անվտանգային հարցեր չեն քննարկելու». Ստանո
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով խոսնակ Պետեր Ստանոն հերքել է ԵՄ-ԱՄՆ-Հայաստան եռակողմ հանդիպման վերաբերյալ Բաքվի պնդումները․ պատասխանելով ադրբեջանական լրատվամիջոցների հարցումներին՝ նա «ոչ ճիշտ» է անվանել ապրիլի 5-ին Ժնևում կայանալիք հանդիպման բնույթի մասին տեղեկատվությունը․
«Ճիշտ չէ, որ նիստը նվիրված է լինելու անվտանգության երաշխիքներին։ Այն չի անդրադառնա այլ հարցերի, բացի ԵՄ-ԱՄՆ-Հայաստան երկկողմ հարաբերություններից։ Հիմնական ուշադրությունը կենտրոնանալու է Հայաստանի տնտեսության կայունության և այդ երկրի հետ երկկողմ համագործակցության վրա», - նշել է Ստանոն։  «ԵՄ-ն ու ԱՄՆ-ն կիսում են Հայաստանի և տարածաշրջանի կայուն, խաղաղ, անվտանգ և բարգավաճ ապագային աջակցելու հանձնառությունը:
Սա հնարավորություն կընձեռի քննարկել Հայաստանի հետ համագործակցության խորացումը՝ ԵՄ-Հայաստան երկկողմ գործընկերության հիման վրա նրա տնտեսության ամրապնդման նպատակով», - հավելել է Ստանոն։ Այդ մասին հայտնել են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։

"The USA and the EU will not discuss security issues with Armenia." Stano
EU Foreign Affairs and Security Policy Spokesperson Peter Stano denied Baku's claims regarding the trilateral EU-US-Armenia meeting. Answering the inquiries of the Azerbaijani media, he called the information about the nature of the meeting to be held in Geneva on April 5 "incorrect."
"It is not true that the session will be devoted to security guarantees. It will not touch on other issues except the bilateral relations between the EU, the USA, and Armenia. The main focus will be on the stability of Armenia's economy and bilateral cooperation with that country," Stano noted. "The EU and the US are committed to supporting a stable, peaceful, secure, and prosperous future for Armenia and the region.
This will provide an opportunity to discuss deepening cooperation with Armenia to strengthen its economy on the basis of the EU-Armenia bilateral partnership," added Stano. Azerbaijani media reported about it.