ՌԴ ԱԳՆ-ն մեկնաբանություններ է տվել 102-րդ ռազմաբազայի՝ ՀՀ-ում տեղակայման, Հայաստանի սուվերենության ու այլ հարցերի վերաբերյալ։
«Հայաստանում ՌԴ 102-րդ ռազմաբազայի ներկայությունը հանրապետության ինքնիշխանության միակ իրական երաշխիքն է». հայտարարել են ՌԴ ԱԳՆ-ում:
«ԵՄ-ը Հայաստանն ընկալում է միայն որպես Եվրոպայի համար ռեսուրսների և շահույթի աղբյուր և ցանկանում է Բրյուսելում որոշել հանրապետության շահերն ու առաջնահերթությունները», - նշել են ԱԳՆ-ում:
«Ստիպելով վերանայել ստեղծված անվտանգային համակարգն արդեն այսօր՝ Արևմուտքը դրա դիմաց կոնկրետ ոչինչ չի առաջարկում», - ընդգծել են ՌԴ ԱԳՆ-ում:

102-я военная база является единственным реальным гарантом суверенитета РА. МИД РФ
В МИД России прокомментировали расположение 102-й военной базы в Армении, суверенитет Армении и другие вопросы.
" Наличие 102-й военной базы Российской Федерации в Армении является единственной реальной гарантией суверенитета республики". Об этом сообщили в МИД России.
" ЕС воспринимает Армению только как источник ресурсов и прибыли для Европы и хочет определять интересы и приоритеты республики в Брюсселе ", - заявили в МИД.
"Заставляя уже сегодня пересмотреть сложившуюся систему безопасности, Запад не предлагает ничего конкретного взамен", - подчеркнули в МИД России.