Սպիտակ տան խոսնակ Ջոն Քիրբին ասել է, որ մարտի 7-ի առավոտյան ԱՄՆ-ն ռուսական հետախուզական ծառայություններին գրավոր տեղեկատվություն է տրամադրել մոտալուտ ահաբեկչության մասին, սակայն նա չի հստակեցրել, թե ինչ բնույթի է եղել տեղեկությունը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Մարտի 7-ին, Մոսկվայի ժամանակով ժամը 11:15-ին, սովորական ընթացակարգերի համաձայն և հաստատված ուղիներով, որոնք բազմիցս օգտագործվել են ԱՄՆ նախկին կառավարության կողմից, մենք գրավոր նախազգուշացում ենք ուղարկել ռուսական հետախուզական գործակալություններին»,- ասել է Քիրբին հատուկ ճեպազրույցի ժամանակ:
Քիրբին նաև հիշեցրել է, որ հաջորդ օրն ԱՄՆ-ն Ռուսաստանում իր դեսպանատան կայքում նախազգուշացում է հրապարակել Մոսկվայում զանգվածային միջոցառումների, այդ թվում՝ համերգների մասնակցության վտանգի մասին։
«Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ-ն կշարունակի տեղեկություններ փոխանցել այլ երկրներում հնարավոր ահաբեկչությունների մասին՝ անկախ նրանց հետ հարաբերություններից»,- հայտարարել է խոսնակը։

7 марта США проинформировали Россию о террористической угрозе
Представитель Белого дома Джон Кирби заявил, что утром 7 марта США предоставили российским спецслужбам письменную информацию о готовящемся теракте, однако не уточнил характер этой информации, передает РИА Новости.
"7 марта в 11:15 мск в соответствии с обычными процедурами и по установленным каналам, неоднократно использованным бывшим правительством США, мы направили российским спецслужбам письменное предупреждение", - заявил Кирби в ходе специального брифинга.
Кирби также напомнил, что на следующий день США опубликовали на сайте своего посольства в России предупреждение об опасности участия в массовых мероприятиях, в том числе концертах, в Москве.
"В то же время США продолжат предоставлять информацию о возможных терактах в других странах, независимо от своих отношений с ними", - сказал представитель.