Ուկրաինական նոր օրենքը խտրականություն է դնում ռուսալեզուների, հայալեզուների ու գնչուների նկատմամբ
Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի ընդունած օրենքը, որը վերաբերում է ազգային փոքրամասնություններին, խտրական է նրանց համար, որոնք խոսում են Եվրոմիության երկրներում պաշտոնական լեզու չհանդիսացող լեզուներով, մասնավորապես, ռուսերեն, հայերեն և գնչուերեն: Ժնևում հրապարակված զեկույցում նման եզրակացության է հանգել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի վարչությունը։
ՄԱԿ-ում հիշեցրել են, որ 2023թ․ դեկտեմբերի 8-ին Գերագույն ռադան օրենք է ընդունել ազգային փոքրամասնությունների իրավունքներին վերաբերող օրենսդրական ակտերի ցանկում փոփոխություններ կատարելու մասին։ Փաստաթուղթը «բարելավել է փոքրամասնությունների լեզվական իրավունքները, որոնք օգտագործում են Եվրամիության լեզուները ինչպես միջնակարգ, այնպես էլ բարձրագույն կրթության, ինչպես նաև գովազդի և ընտրական արշավների մեջ» և մի շարք այլ ոլորտներում: Միևնույն ժամանակ, այն «պահպանում է խտրական տարբերակված վերաբերմունքը՝ մի կողմից ԵՄ պաշտոնական լեզուներով խոսող ազգային փոքրամասնությունների, մյուս կողմից՝ ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ, որոնց լեզուները չեն հանդիսանում ԵՄ պաշտոնական լեզուներ, օրինակ, ռուսերեն, հայերեն կամ գնչուական»։

The law adopted by the Verkhovna Rada of Ukraine regarding national minorities discriminates against those who speak languages that are not official languages in EU countries, namely Russian, Armenian, and Gypsy. The Department of the UN High Commissioner for Human Rights reached this conclusion in a report published in Geneva.
The UN noted that on December 8, 2023, the Verkhovna Rada adopted a law making changes to the list of legislative acts related to the rights of national minorities. The document "improved the linguistic rights of minorities who use EU languages in both secondary and higher education, as well as in advertising and election campaigns" and several other areas. At the same time, it "maintains a discriminatory treatment, on the one hand, towards national minorities speaking official languages of the EU, and on the other hand, towards national minorities whose languages are not official languages of the EU, for example, Russian, Armenian, or Roma."