Մոսկվան ուսումնասիրում է Բաքվի կողմից Ուկրաինային զենք մատակարարելու մասին տեղեկությունները
Մոսկվան մանրամասն ուսումնասիրում է Բաքվի կողմից Ուկրաինային զենք մատակարարելու մասին տեղեկությունները, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Կիևի ռեժիմին զենքի հնարավոր մատակարարումների մասին բոլոր տեղեկությունները մանրակրկիտ ստուգվում են մեր համապատասխան իրավապահ մարմինների կողմից։ Կցանկանայի ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ մենք սերտ կապի մեջ ենք այս հարցի շուրջ բոլոր երկրների հետ, այդ թվում՝ ադրբեջանական կողմի։ Բացառություն են միայն արևմտյան երկրները, որոնք ոչ միայն բացահայտորեն հայտարարում են զենքի մատակարարումների մասին, այլև հպարտանում են դրանով»,- ասել է նա։
Միևնույն ժամանակ, դիվանագետը նշել է, որ Ադրբեջանը պաշտոնապես հերքել է Կիևին զենք մատակարարելու մասին լուրերը։ Ռուսաստանի համար, ըստ Զախարովայի, «զենքի մատակարարումների թեման սկզբունքային հարց է», քանի որ նման գործողությունները «վտանգ են դառնում Ռուսաստանի և նրա քաղաքացիների համար»։

Москва изучает информацию о поставках Баку оружия в Украину
Москва детально изучает информацию о поставках Баку оружия Украине, заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
"Вся информация о возможных поставках оружия киевскому режиму тщательно проверяется нашими соответствующими правоохранительными органами. Хотел бы еще раз подчеркнуть, что мы находимся в тесном контакте со всеми странами по этому вопросу, в том числе и с азербайджанской стороной. Единственное исключение — страны Запада, которые не только открыто заявляют о поставках оружия, но и гордятся этим", - сказала она.
При этом дипломат отметил, что Азербайджан официально опроверг слухи о поставках Киеву оружия. Для России, по словам Захаровой, "тема поставок оружия является принципиальной", поскольку подобные действия "становятся опасными для России и ее граждан".