«Պաշտպանության ոլորտում գործընկերների հետ Հայաստանի համագործակցությունն ուղղված չէ որևէ երկրի դեմ». Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել հունական պարբերականներից մեկին՝ անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության, խաղաղության, հայ-ադրբեջանական բանակցության հարցերին ու «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին։
«Պաշտպանական ոլորտում Հայաստանի համագործակցությունը իր գործընկերների հետ ուղղված չէ որևէ երկրի դեմ։ Հայաստանի պաշտպանական կարողությունների զարգացումն ուղղված է Հայաստանի անկախության, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության պաշտպանությանը և սահմանների պահպանմանը», - ասել է Փաշինյանը։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային հարցերում Թուրքիայի դերին և հայ-թուրքական կարգավորման բանակցություններին՝ Փաշինյանը հավելել է, որ «Թուրքիան տարածաշրջանային խաղացող է, և բնական է ակնկալել, որ նա պետք է հավասարակշռված դիրքորոշում որդեգրի տարածաշրջանում տեղի ունեցող տարբեր իրադարձությունների վերաբերյալ․ «Պակաս ուշադրություն չի դարձվում Թուրքիայի պաշտոնական հռետորաբանությանը, որը կարող է ինչպես նպաստել, այնպես էլ վտանգել գործընթացները։ Մյուս կողմից, Հայաստանն ակնկալում է, որ Թուրքիայի հռետորաբանությունը ոչ թե ուղղված կլինի տարածաշրջանային լարվածության ուժեղացմանը, այլ կնպաստի տարածաշրջանում երկխոսության և համագործակցության առաջմղմանը»։

"Armenia's cooperation with partners in the defense field is not directed against any country." Pashinyan
RA Prime Minister Nikol Pashinyan interviewed one of the Greek periodicals addressing regional security, peace, Armenian-Azerbaijani negotiations, and the "Crossroads of Peace" project.
"Armenia's defense cooperation with its partners is not directed against any country. The development of Armenia's defense capabilities is aimed at protecting Armenia's independence, sovereignty, territorial integrity and preserving its borders," Pashinyan said.
Regarding Turkey's role in regional issues and the Armenian-Turkish settlement negotiations, Pashinyan added, "Turkey is a regional player, and it is natural to expect that it should adopt a balanced position regarding the various events taking place in the region. No less attention is paid to Turkey's official rhetoric, which can contribute to and endanger the processes. On the other hand, Armenia expects that Turkey's rhetoric will not be aimed at intensifying regional tensions but will promote dialogue and cooperation."