«Մենք չենք արգելափակում ՀԱՊԿ որոշումները, բայց և չենք մասնակցում դրանց». Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել հունական պարբերականներից մեկին՝ անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության, խաղաղության, հայ-ադրբեջանական բանակցության հարցերին ու «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին։ Փաշինյանը անդրադարձել է նաև պաշտոնական Երևանի ու ՀԱՊԿ հարաբերություններին։
«Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ), մեր գնահատմամբ, չի կատարել Հայաստանի Հանրապետության առջև անվտանգության ապահովման իր պարտավորությունները, հատկապես՝ 2021-2022 թվականների ընթացքում։ ՀԱՊԿ-ի այս քաղաքականության գործնական արդյունքն այն է, որ մենք փաստացի սառեցրել ենք մեր մասնակցությունը կազմակերպությանը։ 2023 թվականի սեպտեմբերի դրությամբ մենք ՀԱՊԿ-ում մշտական ներկայացուցիչ չունենք և չենք մասնակցում ՀԱՊԿ բարձր մակարդակի բանակցություններին։ Այնուամենայնիվ, մենք չենք արգելափակում ՀԱՊԿ որոշումները, բայց նաև չենք մասնակցում դրանց:
Հայաստանը բաց է բոլոր գործընկերների հետ փոխշահավետ հարաբերությունների հաստատման և զարգացման համար և ունի հստակ դիրքորոշում տարածաշրջանում կայուն և տևական խաղաղության հաստատման հարցում: Այդ նպատակով մենք դիվերսիֆիկացնում ենք մեր հարաբերությունները անվտանգության հարցերի շուրջ», - նշել է Փաշինյանը։

"We don't block CSTO decisions but don't participate in them either." Pashinyan
RA Prime Minister Nikol Pashinyan gave an interview to one of the Greek periodicals. Pashinyan addressed issues of regional security, peace, Armenian-Azerbaijani negotiations, and the "Crossroads of Peace" project. He also referred to the relations between official Yerevan and the CSTO.
"The Collective Security Treaty Organization (CSTO), in our assessment, has not fulfilled its security obligations to the Republic of Armenia, especially during 2021-2022. The practical result of this CSTO policy is that we have frozen our participation in the organization. As of September 2023, we do not have a permanent representative in the CSTO and do not participate in the CSTO high-level negotiations. However, we do not block CSTO decisions, and we do not participate in them.
Armenia is open to establishing and developing mutually beneficial relations with all partners and has a clear position regarding the establishment of stable and lasting peace in the region. For this purpose, we are diversifying our relations on security issues," Pashinyan said.