Թուրքիայի նախկին վարչապետը պահանջներ է հնչեցրել Հայաստանի հասցեին
Բաքվի 11-րդ գլոբալ ֆորումի բացման պաշտոնական արարողության ժամանակ թյուրքական պետությունների կազմակերպության (ԹՀԿ) Ավագների խորհրդի նախագահ, Թուրքիայի նախկին վարչապետ ու ԱԺ նախագահ Բինալի Յըլդըրըմը փոխանցել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ողջույնի խոսքը։
Խոսքում Յըլդըրըմը անդրադարձել է տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապարջափակմանը, 3+3 ձևաչափին ու հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին։
Նա, մասնավորապես, ասել է. «Անհրաժեշտ է ապահովել հարավկովկասյան տարածաշրջանի խաղաղությունն ու բարգավաճումը։ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո ստեղծված կազմակերպությունները չեն կարողանում լուծում գտնել։ Ուստի անհրաժեշտ են ավելի ուժեղ ինստիտուտներ։ Հավատում ենք, որ 3+3 բանաձևը շատ կարևոր հարթակ է Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության վերականգնման համար»։
Յըլդըրըմը անդրադարձել է նաև «Զանգեզուրի միջանցքին»․ «Այդ միջանցքը կարևոր է թյուրքական պետությունների կազմակերպման համար։ Թող 21-րդ դարը դառնա թուրքերի դար։ Զանգեզուրի միջանցքը ևս պետք է բացվի։ Հայաստանը նման հնարավորություն ունի ղարաբաղյան հարցի լուծումից հետո։ Անհրաժեշտ է բացել Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ սահմանները, բացել Զանգեզուրի միջանցքը։ Հայաստանի սահմանադրությունը պետք է փոխել։ Հայաստանի զինանշանի վրա մեր հողերն են և Արարատ լեռը։ Այն պետք է վերացվի»։

Бывший премьер-министр Турции озвучил требования Армении
В ходе официальной церемонии открытия 11-го Глобального форума в Баку, председатель Совета старейшин Организации тюркских государств (OTS), бывший премьер-министр Турции, спикер Национального собрания Бинали Йылдырым передал приветственное послание президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
В своем выступлении Йылдырым коснулся блокирования региональных коммуникаций, формата 3+3 и армяно-азербайджанских отношений.
В частности, он сказал: «Необходимо обеспечить мир и процветание региона Южного Кавказа. Организации, созданные после Второй мировой войны, не могут найти решение. Поэтому необходимы более сильные институты. Мы считаем, что резолюция 3+3 является очень важной платформой для восстановления мира и стабильности на Южном Кавказе».
Йылдырым также упомянул «Зангезурский коридор». «Этот коридор важен для организации тюркских государств. Пусть XXI век станет веком турок. Зангезурский коридор также должен быть открыт. У Армении появилась такая возможность после решения карабахского вопроса. Необходимо открыть границы с Азербайджаном и Турцией, открыть Зангезурский коридор. Конституцию Армении следует изменить. На гербе Армении наши земли и гора Арарат. Это нужно удалить».