Հայաստանն ու Ադրբեջանը 2 կարևոր հարցի շուրջ տարաձայնություն ունեն. Միրզոյան
Անթալիայի դիվանագիտական համաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հարցազրույց է տվել Թուրքիայի «Անադոլու» լրատվական գործակալությանը և, ի թիվս այլ հարցերի, խոսել հայ-ադրբեջանական բանակցություններից ու կարգավորման գործընթացից։
Ըստ Միրզոյանի, կողմերի միջև կան որոշակի խնդիրներ, որոնցից մի քանիսի շուրջ համաձայնության են եկել։ Միրզոյանը նշել է, որ երկու կարևոր հարցերի շուրջ կողմերի մոտեցումները տարբեր են։ Խնդիրներից առաջինը երկու երկրների սահմանների որոշման սկզբունքն է, իսկ երկրորդը՝ տարածաշրջանային կապերի ու տրանսպորտային հանգույցների ապաշրջափակումը։
Նշելով, որ ոչ ոք նոր սահմաններ գծելու իրավասություն չունի, Միրզոյանն ասել է, որ Երևանը ցանկանում է, որ Ալմա Աթայի 1991թ. հռչակագիրը ներառվի խաղաղության համաձայնագրի նախագծում։ Միրզոյանը հայտարարել է, որ այս հարցում Ադրբեջանից դրական պատասխան չի ստացվել։
Միրզոյանը նաև նշել է, որ հայկական կողմը «պատրաստ է բացել տրանսպորտային երթուղիները տարածաշրջանի բոլոր ուղիների և հանգույցների երկայնքով»։ Նա հավելել է, որ հայկական կողմը դեմ է երրորդ երկրների ներգրավմանը, որոնք պետք է ապահովեն Հայաստանով անցնող տրանսպորտային ուղիների, կյանքի և գույքի անվտանգությունը և ասել, որ տարածաշրջանում տրանսպորտային ուղիները «պետք է լինեն այն երկրի ինքնիշխանության և իրավասության ներքո, որտեղ գտնվում են։ Կարևոր են փոխադարձության ու հավասարության սկզբունքները։ Գործընթացը պետք է կառուցվի այս մոտեցումներով»։
Արարատ Միրզոյանը մատնանշել է, որ փոխադարձության ու հավասարության նույն սկզբունքը պիտի գործի Ադրբեջանով անցնող տրանսպորտային ուղիների վրա, և որ այնտեղով անցնող ճանապարհների վերաբերյալ նույնպիսի լիազորությունները պետք է պատկանեն Բաքվին։ Միրզոյանը, սակայն, ընդգծել է, որ ադրբեջանական կողմը հավանություն չի տվել այդ սկզբունքին։
Հարցին, թե Գերմանիայի մայրաքաղաք Բեռլինում իր ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ հանդիպման ժամանակ որոշվել է արդյո՞ք հաջորդ հանդիպման օրը, Միրզոյանը պատասխանել է, որ նոր հանդիպման օրը որոշված ​​չէ, իրենք մշտական ​​կապի մեջ են և հույս ունեն առաջիկայում որոշել հանդիպման նոր ժամկետ։

Армения и Азербайджан расходятся во мнениях по двум важным вопросам. Мирзоян
В рамках Дипломатического форума в Анталии министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян дал интервью турецкому информационному агентству "Анадолу" и, в частности, рассказал об армяно-азербайджанских переговорах и процессе урегулирования.
По словам Мирзояна, между сторонами есть определенные проблемы, часть из которых уже согласована. Мирзоян отметил, что подходы сторон к двум важным вопросам различны. Первая из проблем – принцип определения границ двух стран, вторая – разблокировка региональных связей и транспортных узлов.
Отметив, что ни у кого нет полномочий проводить новые границы, Мирзоян заявил, что Ереван считает, что в проект мирного соглашения должна быть включена Алма-Атинская декларация 1991 года. Мирзоян заявил, что положительного ответа от Азербайджана по этому вопросу получено не было.
Мирзоян также отметил, что армянская сторона " готова открыть транспортные маршруты по всем дорогам и развязкам региона ". Он добавил, что армянская сторона против привлечения третьих стран, которые должны обеспечить безопасность транспортных путей, жизни и имущества, проходящих через Армению, и заявил, что транспортные маршруты в регионе " должны находиться под суверенитетом и юрисдикцией страны, где они находятся». Важны принципы взаимности и равенства. Процесс должен быть построен с учетом этих подходов ».
Арарат Мирзоян отметил, что к транспортным маршрутам, проходящим через Азербайджан, должен применяться тот же принцип взаимности и равенства, и что те же полномочия в отношении проходящих там дорог должны принадлежать Баку. Однако Мирзоян подчеркнул, что азербайджанская сторона не одобряет этот принцип.
На вопрос, была ли определена дата следующей встречи в ходе встречи со своим азербайджанским коллегой Джейхуном Байрамовым в столице Германии Берлине, Мирзоян ответил, что дата новой встречи еще не определена, они находятся в постоянном контакте и надеются на принять решение о новой дате проведения заседания в ближайшее время.