Տարածաշրջանից դուրս անվտանգության փնտրտուքը հակառակ արդյունքն է տալու. Իրանի ՊՆ
Իրանի պաշտպանության նախարար Մոհամմադ Ռեզա Աշտիանին չորեքշաբթի երեկոյան հանդիպել է այցով Իրանում գտնվող ՀՀ ՊՆ նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ ու հանդիպման ժամանակ ասել է, որ չպետք է թույլ տալ, որպեսզի կովկասյան տարածաշրջանը դառնա մրցակցության դաշտ այլոց համար։
Աշտիանին, ըստ IRNA-ի թղթակցի, պնդել է, որ «տարածաշրջանից դուրս անվտանգության փնտրտուքն հակառակ արդյունքն է տալու, տարածաշրջանը վերածվելու է ուժային հակամարտության վայրի և ավելի շատ մարտահրավերներ է առաջացնելու տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության համար»:
Աշտիանին ընդգծել է, որ Իրանը հավատարիմ է սահմանների անփոփոխելիության, կայունության ու անվտանգության քաղաքականությանը կովկասյան տարածաշրջանում, աջակցում է իր երկու հարևանների՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ուղիղ բանակցություններն ու այն համարում է խաղաղության, առաջընթացի և զարգացման հիմք։

Министр обороны Ирана Мохаммад Реза Аштиани встретился в среду вечером с министром обороны Армении Суреном Папикяном, находящимся с визитом в Иране, и заявил в ходе встречи, что Кавказский регион не должен стать полем конкуренции для других.
Аштиани, по словам репортера IRNA, заявил, что «поиски безопасности за пределами региона будут иметь неприятные последствия, регион превратится в место силового конфликта и создаст больше проблем для регионального мира и стабильности » .
Аштиани подчеркнул, что Иран привержен политике незыблемости границ, стабильности и безопасности в кавказском регионе, поддерживает прямые переговоры между двумя своими соседями, Азербайджаном и Арменией, и считает их основой мира, прогресса и развития.