«Մենք ունենք մի խելագար շան որդի, ինչպես Պուտինը». Բայդեն
Չորեքշաբթի օրը Սան Ֆրանցիսկոյում տեղի ունեցած դրամահավաքի ժամանակ նախագահ ԱՄՆ-ը Ջո Բայդենը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին անվանել է «խելագար շանորդի»՝ նախազգուշացնելով, որ միջուկային հակամարտության վտանգը միշտ կա, բայց մարդկությանը սպառնացող գոյաբանական սպառնալիքը մնում է կլիման․
«Կլիման վերջին էկզիստենցիալ սպառնալիքն է: Մենք ունենք մի խելագար շանորդի, ինչպես Պուտինը և մյուսները, և միշտ պետք է անհանգստանանք միջուկային հակամարտությունից․ բայց մարդկության գոյաբանական սպառնալիքը կլիման է»,- ասել է Բայդենը: .
Բայդենի բանավոր գրոհները Պուտինի վրա նույնպես կտրուկ սրվել են Սպիտակ տանը և նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում: Անցած շաբաթ ԱՄՆ նախագահը Պուտինին և «նրա ավազակախմբին» մեղադրել էր ընդդիմության առաջնորդ Ալեքսեյ Նավալնիի մահվան մեջ:

"We have a son of a mad dog, like Putin." Biden
At a fundraiser in San Francisco on Wednesday, US President Joe Biden called Russian President Vladimir Putin a "crazy bastard," warning that the threat of nuclear conflict is always there. Still, the existential threat to humanity remains the climate.
"Climate is the last existential threat. We have a madman like Putin and others, and we always have to worry about nuclear conflict. But the ontological threat to humanity is the climate," Biden said.
Biden's verbal attacks on Putin have also sharply escalated in the White House and campaign trail. Last week, the US president blamed Putin and "his gang" for the death of opposition leader Alexei Navalny.