Վրաստանի տնտեսական կախվածությունը Ռուսաստանից մնում է բարձր. Transparency International Georgia (ԱՂՅՈՒՍԱԿՆԵՐ)
Transparency International Georgia-ն զեկույց է հրապարակել 2023 թվականին ՌԴ-ից Վրաստանի տնտեսական կախվածության մասին, որը 2022 թվականի համեմատ նվազել է, բայց 2021 թվականի համեմատ «դեռևս զգալիորեն ավել է»։
TIG-ի տվյալներով՝ 2023 թվականին Ռուսաստանից տնտեսական կախվածության նվազումը հիմնականում պայմանավորված է եղել դրամական փոխանցումների կրճատմամբ։
2023 թվականին Վրաստանը ՌԴ-ից 3,1 մլրդ դոլար եկամուտ է ստացել դրամական փոխանցումների, զբոսաշրջության և ապրանքների արտահանման հաշվին, ինչը 13% - ով պակաս է 2022 թվականի ցուցանիշից։
2023 թվականին ՌԴ-ից ստացված եկամուտները կազմել են Վրաստանի տնտեսության (ՀՆԱ) 10,3% - ը, իսկ 2022 թվականին՝ 14,5% - ը։
2023 թվականին ՌԴ քաղաքացիները Վրաստանում գրանցել են 11․552 ընկերություն։ Ուկրաինայում լայնամասշտաբ պատերազմի սկսվելուց ի վեր գրանցվել է 26․339 ընկերություն։ 2022 թվականի մարտից Վրաստանում 3,6 անգամ ավելի շատ ռուսական ընկերություններ են գրանցվել, քան 1995-2021 թվականներին։
TIG-ը հայտնում է, որ 2022-2023 թվականներին գրանցված ընկերությունների 96% - ը ԱՁ են, ինչը վկայում է այն մասին, որ ռուսաստանցիների մի մասը Վրաստան է տեղափոխվել երկար ժամանակով ապրելու և բիզնեսով զբաղվելու համար։
2023 թվականին ՌԴ-ից ժամանել է 1,4 միլիոն զբոսաշրջիկ, ինչը 30% - ով ավելի է 2022 թվականի ցուցանիշից և 3,6% - ով պակաս՝ 2019 թվականի ցուցանիշից։
ՌԴ-ից այցելուների մասնաբաժինը այցելուների ընդհանուր թվաքանակում փոքր-ինչ աճել է՝ 20% - ից հասնելով 20,1% - ի:
Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով ՝ 2022 թվականին Վրաստանում մնացել է ապրելու ՌԴ 62,3 հազար քաղաքացի։
2023 թվականին ՌԴ-ից փոխանցվել է 1,5 մլրդ դոլար, ինչը 26% - ով պակաս է 2022 թվականի ցուցանիշից, բայց 3,7 անգամ բարձր՝ 2021 թվականի ցուցանիշից։
2023 թվականին ՌԴ-ից դրամական փոխանցումների մասնաբաժինը դրամական փոխանցումների ընդհանուր ծավալում կազմել է 37%, ինչը 10,3% - ով պակաս է 2022 թվականի ցուցանիշից։
2023 թվականին, 2022 թվականի համեմատ, Վրաստանի ապրանքաշրջանառությունը ՌԴ-ի հետ նվազել է 3% - ով և կազմել 2,4 մլրդ դոլար։ Ապրանքաշրջանառության նվազումը պայմանավորված է ներմուծման նվազմամբ։
2023 թվականին վրացական արտադրանքի արտահանումը ՌԴ աճել Է 2,3% - ով և կազմել 657 մլն դոլար։ Վրաստանի ընդհանուր արտահանման մեջ ՌԴ մասնաբաժինը կազմել է 10,8%, ինչը 0,7% - ով պակաս է 2022 թվականից։
TIG-ը հայտարարում է, որ 2023 թվականին Վրաստանից ՌԴ ամենաշատը աճել է ոչ ալկոհոլային խմիչքների արտահանումը՝ 32 մլն դոլարով (36% - ով) ։
Վրացական գինու արտահանումը նախկինի պես աչքի է ընկնում ռուսական շուկայից բարձր կախվածությամբ։ 2023 թվականին գինու արտահանումը ՌԴ կրկին աճել է 5% - ով և կազմել 168 միլիոն դոլար։ Շուկան կազմում է վրացական գինու արտահանման 65% - ը, ինչը 2005 թվականից ի վեր ամենաբարձր ցուցանիշն է։
2023 թվականին ՌԴ-ից ներմուծումը կրճատվել է 5% - ով և կազմել 1,7 մլրդ դոլար, սակայն 2021 թվականի համեմատ աճել է 71% - ով։ Ընդհանուր ներմուծման մեջ ՌԴ մասնաբաժինը կազմում է 11,3%, ինչը 2,2% - ով պակաս է 2022 թվականի ցուցանիշից։
2023 թվականին ամենից շատ նվազել է ՌԴ – ից նավթամթերքի ներմուծումը՝ 70 մլն դոլարով (11% - ով)։
2023 թվականին 2022 թվականի համեմատ ՌԴ-ից բնական գազի ներկրումն աճել է 15% - ով և կազմել 596 մլն խմ (131 մլն դոլար)։ Ռուսական գազի մասնաբաժինը հասել է 20%։

Transparency International Georgia published a report on Georgia's economic dependence on the Russian Federation in 2023, which decreased to 2022 but "still significantly increased" compared to 2021.
According to TIG data, the decrease in economic dependence on Russia in 2023 was mainly caused by reduced remittances.
In 2023, Georgia received 3.1 billion dollars in income from the Russian Federation at the expense of remittances, tourism, and the export of goods, which is 13% less than the figure for 2022.
In 2023, revenues from the Russian Federation made up 10.3% of Georgia's economy (GDP), and in 2022 - 14.5%.
In 2023, Russian citizens registered 11,552 companies in Georgia. Since the beginning of the full-scale war in Ukraine, 26,339 companies have been registered. Since March 2022, 3.6 times more Russian companies have been registered in Georgia than in 1995-2021.
TIG reports that 96% of registered companies in 2022-2023 are private enterprises, indicating that some Russians moved to Georgia to live and do business for a long time.
In 2023, 1.4 million tourists arrived from Russia, 30% more than in 2022 and 3.6% less than in 2019.
The share of visitors from Russia in the total number of visitors increased slightly, from 20% to 20.1%.
According to the National Statistical Service data, in 2022, 62.3 thousand Russian Federation citizens remained in Georgia.
In 2023, 1.5 billion dollars were transferred from the Russian Federation, which is 26% less than in 2022 but 3.7 times higher than in 2021.
In 2023, the share of remittances from the Russian Federation in the total volume of remittances was 37%, which is 10.3% less than the figure of 2022.
In 2023, compared to 2022, Georgia's trade with the Russian Federation decreased by 3%, amounting to 2.4 billion dollars. The decrease in imports causes a reduction in product turnover.
In 2023, the export of Georgian products to the Russian Federation increased by 2.3% and amounted to 657 million dollars. Russia's share in Georgia's total exports was 10.8%, 0.7% less than in 2022.
TIG announces that in 2023, the export of non-alcoholic beverages from Georgia to the Russian Federation increased by 32 million dollars (36%).
As before, Georgian wine exports are highly dependent on the Russian market. In 2023, wine exports to the Russian Federation increased again by 5%, totaling 168 million dollars. The market accounts for 65% of Georgian wine exports, the highest figure since 2005.
In 2023, imports from the Russian Federation decreased by 5% and amounted to 1.7 billion dollars, but compared to 2021, they increased by 71%. Russia's share in total imports is 11.3%, 2.2% less than the 2022 figure.
In 2023, the import of oil products from the Russian Federation decreased by 70 million dollars (by 11%).
In 2023, compared to 2022, the import of natural gas from the Russian Federation increased by 15% and amounted to 596 million cubic meters (131 million dollars). The share of Russian gas has reached 20%.