Բորելի հետ քննարկվել է վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսություն սկսելու հարցը
Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը հայտարարել է, թե քննարկվել է ՀՀ-ի հետ վիզաների ազատականացման վերաբերյալ երկխոսություն սկսելու հարցը։
«Մենք քննարկել ենք նաև վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսությունը սկսելու հարցը։ Ես խրախուսում եմ Հայաստանի ջանքերը՝ բարեփոխումներ իրականացնելու և այս ուղղությամբ առաջընթաց արձանագրելու հարցում»,- ասել է նա։
Նա ողջունել է նաև ՀՀ արդարադատության ոլորտում բարեփոխումները. «Ես ողջունում եմ արդարադատության բարեփոխումների, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ ծավալված ջանքերը։
Շնորհավորում եմ Հայաստանին՝ Հռոմի ստատուտի և Միջազգային քրեական դատարանի 124-րդ անդամը դառնալու համար։ Սա ձեր կողմից քաջության քայլ է»,- ասել է նա։
Ըստ ԵՄ պաշտոնյայի. «Վերահաստատում եմ ԵՄ-ի հանձնառությունը՝ աջակցելու ՀՀ-ի մասնակցությունը Սևծովյան էլեկտրաէներգիայի հաղորդալարի և տարածաշրջանային այլ ծրագրերում ու նախաձեռնություններում»։

С Боррелем обсудили вопрос начала диалога по либерализации визового режима
Верховный представитель Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель сообщил, что обсуждался вопрос начала диалога по либерализации визового режима с Арменией.
« Мы также обсудили вопрос начала диалога по визовой либерализации. Я поощряю усилия Армении по осуществлению реформ и достижению прогресса в этом направлении ", - сказал он.
Он также приветствовал реформы в сфере юстиции РА. «Я приветствую усилия, предпринятые в направлении реформы правосудия и борьбы с коррупцией.
Поздравляю Армению с тем, что она стала 124-м членом Римского статута и Международного уголовного суда. Это мужественный шаг с вашей стороны ", - сказал он.
По словам представителя ЕС. « Я подтверждаю приверженность ЕС поддержке участия РА в Черноморской линии электропередачи и других региональных программах и инициативах»