Հունգարիայի նախագահ Կատալին Նովակը հրաժարական է տվել
Հունգարիայի նախագահ Կատալին Նովակը հայտարարել է, որ հրաժարական է տալիս, քանի որ «սխալ է թույլ տվել» 2023 թվականի ապրիլին՝ ներում շնորհելով մանկապղծության մեջ մեղադրվող տղամարդուն։
Վերջին օրերին Հունգարիայում այս դեպքի հետ կապված սկանդալ էր ծագել։ Ընդդիմադիր կուսակցությունները Նովակին կոչ էին արել հրաժարական տալ։
«Այսօր ես վերջին անգամ դիմում եմ ձեզ՝ որպես պետության ղեկավար, հրաժարական եմ տալիս հանրապետության նախագահի պաշտոնից»,- ասել է Նովակը M1 հեռուստաալիքի եթերում։
Նովակն առաջին կինն էր, ով զբաղեցնում էր երկրի նախագահի պաշտոնը։ նա պաշտոնավարել է 2022 թվականի մարտի 10-ից։ Պետության նոր ղեկավարին խորհրդարանը կընտրի 30 օրվա ընթացքում։

Президент Венгрии Каталин Новак подала в отставку
Президент Венгрии Каталин Новак объявила, что уходит в отставку, поскольку в апреле 2023 года «допустила ошибку», помиловав человека, вовлеченного в преступление на почве педофилии.
На днях в Венгрии разразился скандал, связанный с этим делом. Оппозиционные партии призвали Новак уйти в отставку.
"Сегодня я в последний раз обращаюсь к вам как глава государства, я ухожу в отставку с поста президента республики", - заявила Новак в эфире телеканала М1.
Новак стала первой женщиной, занявшей пост президента страны. она занимает должность с 10 марта 2022 года. Парламент изберет нового главу государства в течение 30 дней.