«Հայաստանն ու Ադրբեջանը բավական հասուն են՝ հարցերն ինքնուրույն լուծելու համար». Ամիրբեկով
Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում խոսել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հանդեպ տարածքային պահանջներից, ընթացիկ բանակցային գործընթացից, խաղաղության հնարավոր պայմանագրից ու հնարավոր ելքերից։
Ամիրբեկովը, մասնավորապես, հայտարարել է. «Հայաստանն ու Ադրբեջանը բավարար հասուն են, որպեսզի ինքնուրույն լուծեն մնացած հարցերը։ Բորելն, ըստ էության, Ադրբեջանին մեղադրել է բանակցություններից խուսափելու մեջ, ինչը կատարյալ անհեթեթություն է»։
Ամիրբեկովը նաև հայտարարել է, որ տարածքային հավակնությունների մասին մեղադրանքները «նախատեսված են որպես հնարք, որի նպատակն է շեղել ուշադրությունը Ադրբեջանի նկատմամբ Հայաստանի պահանջներից»։ Մեկնաբանելով Բորելի խոսքերը՝ Ամիրբեկովը ասել է. «Ադրբեջանում ոչ ոք նրա խոսքերը չի մեկնաբանել որպես ավելի հեռուն գնալու և Հայաստանի տարածքը օկուպացնելու մտադրություն։ Այս ամենը պարզապես հնարքներ են»։
Ամիրբեկովն ասել է, որ Հայաստանի պաշտոնական հայտարարություններում և օրենսդրության մեջ կան ևս մի քանի նման պնդումներ: Օրինակ, երբ Հայաստանի օրենսդիր մարմինը վավերացրեց 1991թ. Ալմա-Աթայի համաձայնագրերը, որոնք խորհրդային հանրապետության սահմանները ճանաչում էին որպես նորանկախ պետությունների սահմաններ, օրենսդիրները հավելեցին այն ձևակերպումը, որ դա չի վերաբերում Ղարաբաղին: Նմանապես, Ամիրբեկովը խոսել է մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան Հայաստանի վերջին հայտերից, որոնք, ըստ Ամիրբեկովի, ենթադրում են Ադրբեջանի նկատմամբ հավակնություն․
«Մենք մեր բանակցությունների ժամանակ, ինչպես նաև մեկնաբանությունների ու տարբեր փոխանակումների միջոցով բազմիցս հայկական կողմի ուշադրությունն ենք հրավիրել այս փաստերի վրա», - ասել է նա: «Հայկական կողմն ընդունում է, որ դա փաստ է, բայց ոչինչ չի արվում։ ... Երբ նրանք փորձում են խաբել, եթե կարելի է այդպես ասել, երբ փորձում են ամբողջ մեղքը և պատասխանատվությունը դնել մեր ուսերին և միևնույն ժամանակ հոգու խորքում դեռ ունեն այդ տարածքային պահանջները մեր նկատմամբ, դա չի աշխատի», - ասել է Ամիրբեկովը:

«Армения и Азербайджан достаточно зрелы, чтобы решать вопросы самостоятельно». Амирбеков
Эльчин Амирбеков, представитель президента Азербайджана по особым поручениям, рассказал в интервью радиостанции "Азатутюн" о территориальных претензиях Азербайджана к Армении, текущем переговорном процессе, возможном мирном договоре и возможных результатах.
Амирбеков, в частности, заявил. «Армения и Азербайджан достаточно зрелые, чтобы решить остальные вопросы самостоятельно. Боррель, по сути, обвинил Азербайджан в уклонении от переговоров, что является полной чушью.
Амирбеков также заявил, что обвинения в территориальных амбициях "задуманы как уловка, цель которой - отвлечь внимание от требований Армении в отношении Азербайджана". Комментируя слова Борреля, Амирбеков сказал: «Никто в Азербайджане не расценил его слова как намерение пойти дальше и оккупировать территорию Армении. Все это всего лишь уловки».
Амирбеков сообщил, что в официальных заявлениях и законодательстве Армении есть еще несколько подобных утверждений. Например, когда законодательный орган Армении ратифицировал Конвенцию Алма-Атинского соглашения 1991 г., признавшие границы советской республики границами новых независимых государств, законодатели добавили формулировку о том, что это не распространяется на Карабах. Аналогичным образом Амирбеков рассказал о недавних обращениях Армении в Европейский суд по правам человека, которые, по словам Амирбекова, подразумевают иск против Азербайджана.
"В ходе наших переговоров, а также посредством комментариев и различных обменов мы неоднократно обращали внимание армянской стороны на эти факты", - сказал он. «Армянская сторона признает, эти факты, но ничего не делается. ... Когда они пытаются обмануть, если так можно сказать, то они пытаются переложить всю вину и ответственность на наши плечи и при этом в глубине души у них все еще есть эти территориальные претензии к нам, это не сработает. ", - сказал Амирбеков.