«Ռուսաստանի դերը հայ-ադրբեջանական կարգավորման հարցում այլընտրանք չունի». Գալուզին
ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը հարցազրույց է տվել «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքին՝ ի թիվս այլ հարցերի անդրադառնալով նաև հայ-ադրբեջանական խաղաղության բանակցություններին և կարգավորման գործընթացին:
Radar Armenia-ն ներկայացնում է հիմնական կետերը.
Ռուսաստանի այսօրվա խնդիրն է օգնել իր գործընկերներին՝ Հայաստանին և Ադրբեջանին, դուրս գալ հաշտեցման և խաղաղ փոխգործակցության կայուն հետագիծ, որպեսզի տարածաշրջանում իրավիճակը լինի կայուն։
Ընդհանուր ըմբռնում ենք ձեռք բերել, թե ինչպես վերականգնել երկաթուղային հաղորդակցությունը տարածաշրջանում, մասնավորապես Ադրբեջանից Սյունիքով Նախիջևան։
Ռուսաստանն իր խորհրդատվական ծառայություններն է առաջարկում հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման հարցում, քանի որ տեղագրական նյութեր ունի։
ՌԴ-ն ակտիվորեն շարունակում է աջակցել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի հետ կապված հարցերի ամբողջ համալիրի քննարկմանը։
Մոսկվան միշտ պատրաստ է իր հարթակը տրամադրել խաղաղության պայմանագրի շուրջ հայ-ադրբեջանական բանակցությունների համար։
Ռուսական կողմը հույս ունի, որ Երևանում կգերիշխի այն ըմբռնումը, որ հենց եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացումն է հայ-ադրբեջանական կարգավորման ամենահուսալի ճանապարհը, ոչ թե արտատարածաշրջանային խաղացողների ներգրավմանն ուղղված ջանքերը, որոնց գործունեությունն ուղղված է ՌԴ-ին այդ գործընթացից դուրս մղելուն:

«Роль России в вопросе армяно-азербайджанского урегулирования безальтернативна». Галузин
Заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин дал интервью телеканалу "Россия 24", в котором, в частности, затронул армяно-азербайджанские мирные переговоры и процесс урегулирования.
Radar Armenia представляет основные моменты из интервью.
Задача России сегодня – помочь своим партнерам Армении и Азербайджану идти по стабильной траектории примирения и мирного взаимодействия, чтобы ситуация в регионе была стабильной.
У сторон появилось общее понимание того, как восстановить железнодорожное сообщение в регионе, в частности, от Азербайджана через Сюник в Нахиджеван.
Россия предлагает свои консультационные услуги по демаркации армяно-азербайджанской границы, так как располагает топографическими материалами.
Россия продолжает активно поддерживать обсуждение всего комплекса вопросов, связанных с мирным договором между Азербайджаном и Арменией.
Москва всегда готова предоставить свою платформу для армяно-азербайджанских переговоров по мирному договору.
Российская сторона надеется, что в Ереване возобладает понимание того, что наиболее надежным путем армяно-азербайджанского урегулирования является реализация трехсторонних соглашений, а не усилия, направленные на вовлечение внерегиональных игроков, деятельность которых направлена ​​на вытеснение России из процесса.