Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմին նոր ճակատ է բացվել. իշխող ռեժիմի հետ կապված մաքսանենգները անմիջական զինված դիմակայության մեջ են մտել հարևան Հորդանանի բանակի հետ: Դրա հետևում կարող է կանգնած լինել Մահեր Ասադը՝ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի կրտսեր եղբայրը, որը ղեկավարում է հանցավոր խմբավորում, որն արտադրում և վաճառում է արգելված «կապտագոն» դեղամիջոցը:
Սիրիան ապահովում է աշխարհում արտադրվող այդ դեղամիջոցի ամբողջ ծավալի 80%-ը՝ արտահանելով այն կենդանի ոչխարների և թեյի տերևների մեջ: Դա Ասադի ռեժիմին երեք անգամ ավելի շատ գումար է բերում, քան վաստակում են մեքսիկական թմրակարտելները միասին վերցրած։ Կապտագոնից ստացված եկամուտներն օգնում են Սիրիայի առաջնորդին՝ գնել պաշտոնյաների և գեներալների հավատարմությունը, ինչպես նաև գնում են սպառազինությունը:
Կապտագոն սկսեցին ընդունել տարբեր ռազմականացված ջոկատների մարտիկներ, որոնք առատորեն հայտնվեցին տարածաշրջանում 1990-ականների և 2000-ականների սկզբին։ Գինը տատանվում էր 3-25 դոլարի սահմաններում, որի որակյալ դեղահաբը կարող էր մի քանի ժամով ազատել հոգնածության և վախի զգացողությունից, օգնել կենտրոնացնել ուշադրությունը և անջատել մարտում այդքան խանգարող հույզերը:
Լոնդոնում Սիրիայի կառավարության թմրակայսրության արժեքը գնահատում են 57 մլրդ դոլար․ այն անվանում են Ասադի ընտանիքի և նրա մերձավոր շրջապատի ամենաարժեքավոր ակտիվներից մեկը: Հաբերի վաճառքից սիրիական վերնախավի եկամուտների կոնկրետ թվեր չկան, բայց խոսքը հաստատ գնում է տարեկան միլիարդավոր դոլարների մասին։ Աշխարհում ամեն տարի առնվազն 10 միլիարդ դոլարի կապտագոն է վաճառվում։

A new front has opened in the civil war in Syria. Smugglers linked to the ruling regime entered into a direct armed confrontation with the neighboring Jordanian army. Maher Assad, the younger brother of Syrian President Bashar Assad, may be behind it, leading a criminal group that manufactures and sells the banned drug Captagon.
Syria supplies 80% of the world's production of the drug, exporting it as live sheep and tea leaves. That brings the Assad regime three times more money than the Mexican drug cartels combined. Revenues from the Captagon helped the Syrian leader buy the loyalty of officials and generals and purchase weapons.
Captago began to host fighters from various paramilitary groups that appeared in abundance in the region in the 1990s and early 2000s. The price ranged from 3 to 25 dollars for a quality pill that could relieve fatigue and fear for several hours, help focus attention, and turn off the emotions that interfere so much in battle.
In London, the value of the Syrian government's drug addiction is estimated at 57 billion dollars. It is called one of the most valuable assets of the Assad family and its inner circle. There are no specific figures for the income of the Syrian elite from the sale of pills, but we are talking about billions of dollars a year. At least $10 billion worth of captagon is sold worldwide every year.