ԱՄՆ Սենատը երեքշաբթի օրը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ հաստատել է նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով գլխավոր օգնական, պատերազմի վետերան Կուրտ Քեմփբելին պետքարտուղարի տեղակալի՝ ԱՄՆ պետդեպարտամենտի 2–րդ պաշտոնում:
Նա ընտրվել է Սենատի 92 կողմ, 5 դեմ ձայներով: Այս պաշտոնում Քեմփբելի ընտրությունն արտացոլում է ամերիկա-չինական հարաբերությունների կարևորությունը: Չինաստանը բարդ դիվանագիտական մարտահրավեր է ներկայացնում ԱՄՆ համար։ Քեմփբելի պաշտոնական կենսագրության մեջ նշվում է, որ նա սովետական տարիներին սովորել է Երևանի պետհամալսարանում և ստացել երաժշտության ու քաղաքական փիլիսոփայության ծրագրի վկայական։

Бывший выпускник ЕГУ, первый заместитель Блинкена
Сенат США во вторник подавляющим большинством голосов утвердил главного советника президента по национальной безопасности, ветерана войны Курта Кэмпбелла, на должность второго заместителя госсекретаря в Госдепартаменте США.
Он был избран в Сенат 92 голосами против 5. Выбор Кэмпбелла на эту должность отражает важность отношений между США и Китаем. Китай представляет собой сложную дипломатическую задачу для США. В официальной биографии Кэмпбелла указано, что в советские годы он учился в Ереванском государственном университете и получил сертификат по программе «Музыка и политическая философия».