Վրաստանի պետական անվտանգության ծառայությունը (ՊԱԾ) հայտնել է ահաբեկչության կանխման մասին։ Գերատեսչության հաղորդմամբ՝ քննչական գործողությունների շրջանակներում, նախնական օպերատիվ տեղեկություններով, հակաահաբեկչական կենտրոնի աշխատակիցների կողմից կոնկրետ տրանսպորտային միջոցի խուզարկության արդյունքում առգրավվել է էլեկտրական մեքենայի համար նախատեսված երկու մարտկոց: ՊԱԾ-ի տեղեկություններով՝ մարտկոցներն օգտագործվել են որպես պայթուցիկ նյութեր ու սարքեր տեղափոխելու համար նախատեսված կոնտեյներներ:
Վրաստանի ՊԱԾ իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական և քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ նշված պայթուցիկ սարքերը Վրաստան հասցնելուն, Վրաստանի տարածքով տեղափոխելուն մասնակցություն են ունեցել Վրաստանի յոթ, Ուկրաինայի երեք և Հայաստանի երկու քաղաքացի:
Գործի նյութերի համաձայն՝ այս գործընթացը կազմակերպել է Ուկրաինայի քաղաքացի, 2020 թվականին Օդեսայի մարզի տեղական ռադայի Կիևի շրջանի պատգամավորի թեկնածու Անդրեյ Շարաշիձեն, որը ծնունդով Բաթումից է։

A terrorist attack was prevented in Georgia. There are Georgians, Ukrainians, and Armenians
The State Security Service of Georgia (SSSG) reported on preventing terrorism. According to the department, within the framework of investigative operations, according to preliminary operational information, as a result of the search of a specific vehicle by the employees of the anti-terrorist center, two batteries intended for an electric car were seized. According to the State Security Service, the batteries were used as containers for transporting explosive materials and devices.
As a result of operative-investigative and investigative operations carried out by the State Security Service of Georgia, it was found that seven citizens of Georgia, three citizens of Ukraine, and two citizens of Armenia took part in delivering the mentioned explosive devices to Georgia and transporting them through the territory of Georgia.
According to the case materials, this process was organized by a citizen of Ukraine, Andrey Sharashidze, a candidate for the deputy of the Kyiv region of the local council of the Odesa region in 2020 and a native of Batumi.