Ռուսական նավթի դեմ պատժամիջոցները չեն աշխատում. հանույթը ավելացել է
Ռուսական նավթի դեմ պատժամիջոցներն աշխատել են ամբողջ 2023 թվականին, սակայն դրա արդյունահանումը չի նվազել, իսկ հորատումը ռեկորդային բարձր մակարդակի վրա է։
Bloomberg գործակալության տվյալներով՝ 2023 թվականի առաջին 11 ամսվա ընթացքում հորատվել է 28,1 հազար կիլոմետր, ինչը նշանակում է, որ, ընդհանուր առմամբ, տարվա կտրվածքով կարող է գերազանցվել 2022 թվականի ռեկորդը, երբ հորատումն առաջին անգամ գերազանցել է խորհրդային ժամանակների առավելագույնը։ 2023-ին ռուսական նավթն առաջին հերթին գնել են Չինաստանն ու Հնդկաստանը։ Աճում է պահանջարկը նաև երկրի ներսում, այդ թվում՝ բանակի հաշվին։

Sanctions against Russian oil are not working, production has increased
Sanctions against Russian oil have worked throughout 2023, but its production has not decreased, and drilling is at a record high.
According to the Bloomberg agency, during the first 11 months of 2023, 28,100 kilometers were drilled, which means that, in general, the record of 2022 may be exceeded for the year when drilling exceeded the maximum of Soviet times for the first time. In 2023, China and India bought Russian oil first. Demand is also growing within the country, including at the army's expense.