Էկվադորում խռովությունների լայնամասշտաբ ալիք է սկսվել․ հաղորդում են միջազգային լրատվամիջոցները։
Էկվադորական մաֆիան, ի պատասխան նախագահի հայտարարած արտակարգ դրության, անկարգություններ ու բախումներ է կազմակերպել ամբողջ երկրում:
Նոր նախագահ Դանիել Նոբոան պատասխանել է՝ 22 մաֆիոզ խմբավորումներին հայտարարելով ահաբեկչական կազմակերպություններ և ասելով, որ երկիրը գտնվում է ներքին զինված հակամարտության մեջ:
Օրերս բանտից մաֆիոզ խմբավորումներից մեկի պարագլխի անհետացումից հետո, նախագահ Նոբոան երկրում արտակարգ դրություն էր հայտարարել: Արտակարգ դրության ռեժիմը նախատեսում է, մասնավորապես, ոստիկանության և զինվորականների համար ընդլայնված լիազորություններ, հանրային հավաքների արգելք և պարետային ժամ:
Սոցցանցերում հրապարակվել են փողոցներում զինված ավազակների, հրկիզված ավտոմեքենաների և նույնիսկ պայթյունների տեսագրություններ ու լուսանկարներ: Մաֆիոզ խմբավորումները մայրաքաղաքում նույնիսկ ոստիկանների են պատանդ վերցրել։

The mafia started a wave of riots in Ecuador. A state of emergency has been declared
The Ecuadorian mafia, in response to the state of emergency announced by the president, organized riots and clashes throughout the country.
New President Daniel Noboa responded by declaring 22 mafia groups terrorist organizations and saying the country was in the midst of an internal armed conflict.
A few days ago, after the disappearance of the leader of one of the mafia groups from prison, President Noboa declared a state of emergency in the country. The state of emergency includes, among other things, expanded powers for the police and military, a ban on public gatherings, and a curfew.
Videos and photos of armed robbers on the streets, burning cars, and even explosions were published on social networks. Mafioso gangs even took police officers hostage in the capital.