Ռուսական ТАСС լրատվական գործակալությունը, հղում անելով իր աղբյուրին, անդրադարձել է Հայաստանում տեղակայված ռուս սահմանապահներին։ Ըստ ТАСС-ի՝ «Բեռլինը շահագրգռված է Հայաստանի տարածքից ռուս սահմանապահների շուտափույթ դուրսբերմամբ։ Գերմանիան Հայաստանին ֆինանսական օգնություն է առաջարկում հակառուսական մի շարք քայլերի համար»։
«Գերմանիան ձգտում է Հայաստանին ներքաշել Արևմուտքի հակառուսական քաղաքականության մեջ։ Բեռլինի խնդիրն է հնարավորինս գժտեցնել Երևանին ու Մոսկվային։ Գերմանացիները շահագրգռված են հայկական տարածքից ռուս սահմանապահների շուտափույթ դուրսբերման և Ռուսաստանի նկատմամբ բարյացակամ տրամադրված անձանցից պետական ապարատը մաքրելու հարցում, ներառյալ՝ զինված ուժերի, հատուկ ծառայությունների և իրավապահ մարմինների լյուստրացիան:
Փոխարենը, Բեռլինն առաջարկում է Երևանին ֆինանսատեխնիկական աջակցություն ցուցաբերել, ինչպես նաև աջակցել Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությանը՝ ղարաբաղցի հայերին ԵՄ երկրներ զանգվածային արտագաղթից զերծ պահելու համար», - նշել է գործակալության զրուցակիցը։

Российское агентство ТАСС со ссылкой на свой источник упомянуло о дислоцированных в Армении российских пограничниках. По данным ТАСС, «Берлин заинтересован в скорейшем выводе российских пограничников с территории Армении. Германия предлагает финансовую помощь Армении для ряда антироссийских шагов».
«Германия стремится вовлечь Армению в антироссийскую политику Запада. Задача Берлина – максимально рассорить Ереван и Москву. Немцы заинтересованы в скорейшем выводе российских пограничников с территории Армении и чистке госаппарата от дружественных России людей, включая люстрацию вооруженных сил, спецслужб и правоохранительных органов.
Вместо этого Берлин предлагает оказать финансовую и техническую поддержку Еревану, а также поддержать правительство Никола Пашиняна, чтобы не допустить массовой эмиграции армян Карабаха в страны ЕС", - отметил собеседник агентства.