Պայթյուններ են տեղի ունեցել Իրանի Քերման քաղաքում` գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի մահվան տարելիցի կապակցությամբ սգո երթի ժամանակ՝ գերեզման տանող ճանապարհին։
Վերջին տեղեկություններով՝ կա 88 զոհ, 150-ից ավելի վիրավոր։ Պայթյունները, ինչպես նշում է իրանական Tasnim գործակալությունը, իրականացվել են հեռակա կարգով. պայթուցիկներով երկու պայուսակ են գտնվել Քերման քաղաքի գերեզմանատան մուտքի մոտ։
2020 թվականի հունվարի 3-ի գիշերը Բաղդադի միջազգային օդանավակայանի տարածքում ԱՄՆ-ի գործողության արդյունքում իրանցի գեներալ, Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հատուկ նշանակության ուժերի հրամանատար Ղասեմ Սոլեյմանին և իրաքյան շիա աշխարհազորայինների ղեկավարի տեղակալ Աբու Մահդի ալ-Մուհանդիսն սպանվել էին։ Վաշինգտոնում նրանք ներգրավված են 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ին Բաղդադում ամերիկյան դեսպանատան վրա հարձակման կազմակերպման մեջ։ Ի պատասխան՝ Իրանը հարվածներ էր հասցրել Իրաքում ամերիկյան բազաներին, այդ թվում՝ Այն ալ-Ասադին։

188 people died in Iran as a result of the explosion near the grave of General Qasem Soleimani
Explosions took place in the Iranian city of Kerman during a funeral procession on the way to the grave of General Qasem Soleimani.
According to the latest information, there are 188 victims and more than 150 injured. As the Iranian Tasnim agency noted, the explosions were carried out remotely. Two bags with explosives were found at the entrance to the Kerman cemetery.
On the night of January 3, 2020, as a result of the US operation in the territory of Baghdad International Airport, the Iranian general, the commander of the special forces of the Islamic Revolutionary Guard Corps, Qassem Soleimani, and the deputy head of the Iraqi Shia militias, Abu Mahdi al-Muhandis, were killed. In Washington, they are involved in the organization of the attack on the American embassy in Baghdad on December 31, 2019. In response, Iran attacked American bases in Iraq, including Ain al-Assad.
As a result of the terrorist attack in the city of Kerman, Iran, mourning will be announced tomorrow throughout the country.