Պայթյուններ են տեղի ունեցել Իրանի Քերման քաղաքում` գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի մահվան տարելիցի կապակցությամբ սգո երթի ժամանակ՝ գերեզման տանող ճանապարհին։
Վերջին տեղեկություններով՝ կա 88 զոհ, 150-ից ավելի վիրավոր։ Պայթյունները, ինչպես նշում է իրանական Tasnim գործակալությունը, իրականացվել են հեռակա կարգով. պայթուցիկներով երկու պայուսակ են գտնվել Քերման քաղաքի գերեզմանատան մուտքի մոտ։
2020 թվականի հունվարի 3-ի գիշերը Բաղդադի միջազգային օդանավակայանի տարածքում ԱՄՆ-ի գործողության արդյունքում իրանցի գեներալ, Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հատուկ նշանակության ուժերի հրամանատար Ղասեմ Սոլեյմանին և իրաքյան շիա աշխարհազորայինների ղեկավարի տեղակալ Աբու Մահդի ալ-Մուհանդիսն սպանվել էին։ Վաշինգտոնում նրանք ներգրավված են 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ին Բաղդադում ամերիկյան դեսպանատան վրա հարձակման կազմակերպման մեջ։ Ի պատասխան՝ Իրանը հարվածներ էր հասցրել Իրաքում ամերիկյան բազաներին, այդ թվում՝ Այն ալ-Ասադին։

В Иране в результате взрыва возле могилы генерала Касема Сулеймани погибли 188 человек.
Взрывы произошли в иранском городе Керман во время траурной процессии посвященной четвертой годовщине со дня гибели генерала Корпуса стражей исламской революции Касема Сулеймани.
По последним данным, 188 погибших и более 150 раненых. Как отмечает иранское агентство Tasnim, взрывы были произведены дистанционно. У входа на Керманское кладбище были обнаружены две сумки со взрывчаткой.
В ночь на 3 января 2020 года в результате операции США на территории международного аэропорта Багдада иранский генерал, командующий силами специального назначения Корпуса стражей исламской революции Касем Сулеймани и заместитель главы Иракского шиитского движения Абу Махди аль-Мухандис были убиты. В Вашингтоне их считают причастными к организации нападения на американское посольство в Багдаде 31 декабря 2019 года. В ответ Иран атаковал американские базы в Ираке, включая Айн аль-Асад.