Շոլցն Օրբանին ուղարկել է «սուրճ խմելու». մանրամասներ ԵՄ նիստից
Politico-ն մանրամասներ է ներկայացնում ԵՄ գագաթնաժողովում Ուկրաինայի անդամակցության շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ երեկվա թեժ քննարկումից։ Ըստ Politico-ի՝ ինչ-որ պահի Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանին հրավիրել է դուրս գալ սենյակից:
Ըստ հրապարակման՝ երեք ժամ տևած քննարկումներն Օրբանի դիրքորոշման պատճառով փակուղի են մտել, որից հետո Գերմանիայի կանցլերը Հունգարիայի վարչապետին առաջարկել է դուրս գալ սենյակից և սուրճ խմել։ ԵՄ աղբյուրը լրագրողներին ասել է, որ Օրբանն ի վերջո ժամանակավորապես լքել է դահլիճը, որտեղ տեղի է ունեցել քվեարկությունը։
ԵՄ՝ Ուկրաինայի և Մոլդովայի հետ բանակցություններ սկսելու որոշումը առանցքային է եղել։ Այնքան կարևոր, որ ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելը անսովոր քայլ է արել՝ անձամբ հայտնվելով տասնյակ հավատարմագրված լրագրողների մոտ և հայտարարել, որ դա «պատմական պահ էր»:
Բրյուսելի ուղերձը Կիևին, Մոսկվային և Վաշինգտոնին պարզ էր։ ԵՄ-ը կշարունակի աջակցել Ուկրաինային և ավելի մոտեցնել նրան դաշինքին, նույնիսկ այն դեպքում, երբ ԱՄՆ-ն պայքարում է Կոնգրեսի միջոցով օգնության սեփական փաթեթը ստանալու համար, իսկ Ուկրաինան՝ պատերազմի դաշտում փակուղային իրավիճակից դուրս գալու համար:

Scholz sent Orban "to drink coffee." details from the EU meeting
Politico presents details from yesterday's heated discussion on Ukraine's membership negotiations at the EU summit. At one point, German Chancellor Olaf Scholz asked Hungarian Prime Minister Viktor Orbán to leave the room, according to Politico.
According to the publication, the three-hour discussions ended due to Orbán's position, after which the German Chancellor suggested the Hungarian Prime Minister leave the room and drink coffee. An EU source told reporters that Orbán temporarily left the hall where the vote took place.
The EU's decision to start negotiations with Ukraine and Moldova was vital. It was so crucial that Council President Charles Michel took the unusual step of appearing before dozens of accredited journalists in person and announcing that it was a "historic moment."
Brussels' message to Kyiv, Moscow, and Washington was clear. The EU will continue to support Ukraine and bring it closer to the bloc, even as the US struggles to get its aid package through Congress and Ukraine to break the stalemate on the battlefield.