«Ես հոգնել եմ ասել, որ նպատակ չունենք զենքով միջանցք գրավել». Ալիև
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը «Ղարաբաղ. վերադարձ տուն՝ 30 տարի անց. ձեռքբերումներ և դժվարություններ» համաժողովում անդրադարձել է նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետին և Ադրբեջան-Նախիջևան կապին․
«Ես բազմիցս խոսել եմ Փաշինյանի հետ՝ հարցնելով թե ինչու չի նա կատարում եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը, որը հստակորեն ասում է, որ ուղիղ կապ պետք է հաստատվի Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի միջև, որով նույնիսկ ասվում է, թե ով պետք է ապահովի վերահսկողությունն ու անվտանգությունը։ Դա ՌԴ սահմանապահ ծառայությունն է՝ ռուսական ԱԴԾ–ն։
Իրավական տեսանկյունից դա մեծ նշանակություն չունի, դա նրա պարտավորությունն է։ Մենք կարող ենք միայն ասել, որ նրանք դրժում են իրենց պարտավորությունը։ Ես հոգնել եմ ասել, որ մենք նպատակ չունենք զենքով գրավել միջանցքը։ Մենք կարող ենք այլ տարբերակներ դիտարկել, մենք կարիք ունենք Նախիջևանի և Թուրքիայի հետ կապի։ Մենք համաձայնել ենք իրանական կողմի հետ, որ շրջանցող ճանապարհ կառուցենք․ այո, դա թանկ տարբերակ է, բայց շինարարությունն արդեն սկսել է, իսկ Հայաստանը շատ է կորցնում: Նրանք կարող են եվրոպական վարկերով կառուցել այդ 42 կմ ճանապարհը՝ իրենց սուվերենությամբ, բայց Ադրբեջան-Նախիջևան կապի համար դյուրին հասանելիությամբ։
Ես բազմիցս հայտարարել եմ, որ Ադրբեջանից Ադրբեջան ստուգումներ չպետք է լինեն, դա մեր լեգիտիմ իրավունքն է: Եվ մենք Բրյուսելում հանդիպմանը քննարկել ենք, որ կարող ենք կիրառել ՌԴ-Կալինինգրադ կապի փորձը», - նշել է նա։

"I'm tired of saying we don't aim to occupy the corridor with weapons." Aliev
President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, said, "Karabakh. return home after 30 years. "achievements and difficulties" in the forum referred to point 9 of the statement of November 9 and the Azerbaijan-Nakhijevan connection.
"I have talked to Pashinyan many times, asking why he does not fulfill the 9th point of the tripartite declaration, which clearly states that a direct connection should be established between the western regions of Azerbaijan and Nakhichevan, which even says who should ensure control and security. It is the border guard service of the Russian Federation, the Russian FSB.
From the legal point of view, it is not of great importance; it is his obligation. We can only say that they are violating their obligation. I am tired of saying we do not aim to occupy the corridor with weapons. We can consider other options; we need a connection with Nakhichevan and Turkey. We have agreed with the Iranian side to build a bypass road. Yes, it is an expensive option, but the construction has already started, and Armenia is losing a lot. They can make that 42-kilometer road with European loans, with their sovereignty and easy access to the Azerbaijan-Nakhijevan connection.
I have repeatedly stated that there should be no inspections from Azerbaijan to Azerbaijan; it is our legitimate right. And we discussed at the meeting in Brussels that we can apply the experience of the Russia-Kaliningrad connection," he noted.