«Պետք է հստակ ուղերձ հղենք նրանց, ովքեր կարծում են՝ կարող են գործել անպատիժ». սենատորի նամակը՝ պետքարտուղարին
ԱՄՆ սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բեն Քարդինը նամակ է հղել ԱՄՆ պետքարտուղարին՝ կոչ անելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վարչակազմին պատասխանատվության ենթարկել Լեռնային Ղարաբաղում իրականացրած էթնիկ զտումների համար։ Նա նաև առաջարկել է շարունակել ԱՄՆ-ի աջակցությունը ԼՂ-ից բռնի տեղահանված հայերին։
Սենատորը նաև հիշեցրել է Բաքվի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման, այնուհետև սեպտեմբերի 19-ի հարձակման, հայերի սպանությունների և բնակչության բռնի տեղահանության մասին։ Բացի այդ, նամակում նշվում է ադրբեջանական ուժերի կողմից հայերի արտադատական սպանությունների վերաբերյալ բազմաթիվ հաղորդումների, Բաքվի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում հայկական մշակութային սեփականությունը ոչնչացնելու լավ փաստագրված գործելակերպի և հայկական պատմությունն ու մշակույթը ջնջելու փորձերի մասին։
«Մենք պետք է հստակ ուղերձ հղենք նրանց, ովքեր կարծում են, թե կարող են գործել անպատիժ»,- իր նամակը եզրափակել է սենատորը։

"We must send a clear message to those who think they can act with impunity." Senator's letter to the Secretary of State
Chairman of the US Senate Foreign Relations Committee, Ben Cardin, sent a letter to the US Secretary of State, calling on the administration of Azerbaijani President Ilham Aliyev to be held accountable for the ethnic cleansing carried out in Nagorno-Karabakh. He also proposed to continue US support to the forcibly displaced Armenians in Nagorno-Karabakh.
The senator was also reminded of Baku's blockade of Nagorno-Karabakh, then the September 19 attack, the murders of Armenians, and the forced displacement of the population. In addition, the letter mentions numerous reports of extrajudicial killings of Armenians by Azerbaijani forces and the well-documented practice of destroying Armenian cultural property in areas under Baku's control. It attempts to erase Armenian history and culture.