Հայաստանը շարունակում է մնալ ՀԱՊԿ դաշնակից
«Հայաստանը եղել և մնում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) դաշնակիցը․ Մինսկի նստաշրջանում Երևանի բացակայությունից կտրուկ եզրակացություններ անելն անիմաստ է»․ այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը։
«Իմ կարծիքով՝ այս իրավիճակից կատեգորիկ եզրակացություններ անելն անիմաստ է․ Հայաստանը եղել և մնում է մեր դաշնակիցը, և դա, կարծում եմ, ամեն ինչ ասում է»,- ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը։
«ՀԱՊԿ քարտուղարությունը որքանով տեղյակ է, հայկական պատվիրակության բացակայության պատճառները տեխնիկական բնույթ են կրել։ Ամեն դեպքում, սա անկախ և ինքնիշխան պետության որոշումն է, ոչ մի այլ պետություն կամ կազմակերպություն չի կարող ազդել դրա վրա։ ՀԱՊԿ-ը հարգում է Հայաստանի, որպես կազմակերպության լիիրավ անդամի, որոշումը», - հավելել է Տասմագամբետովը։

Армения продолжает оставаться союзником ОДКБ
«Армения была и остается союзником Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Делать резкие выводы из-за отсутствия Еревана на Минской сессии бессмысленно. Об этом ТАСС сообщил генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов.
«На мой взгляд, делать из этой ситуации категорические выводы бессмысленно. Армения была и остается нашим союзником, и я думаю, этим все сказано ", - заявил генсек ОДКБ.
"Насколько известно в Секретариате ОДКБ, причины отсутствия армянской делегации носили технический характер. В любом случае это решение независимого и суверенного государства, никакое другое государство или организация не может на него повлиять. ОДКБ уважает решение Армении как полноправного члена организации", - добавил Тасмагамбетов.