Հայկական «խաղաղության խաչմերուկը» ուտոպիա է. Հաջիև
Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի պետ Հիքմեթ Հաջիևը Բաքվում անցկացվող «Ապագաղութացում. կանանց հզորացում» թեմայով միջազգային համաժողովում անդրադարձել է Հայաստանի առաջ քաշած «Խաղաղության խաչմերուկ» կոնցեպցիային։
Հաջիևն ասել է. «Դա այդ երկրի որոշումն է, բայց ուտոպիստական բնույթ ունի։ Վերջին երեք տարում մենք բանակցել ենք, բայց արդյունք չի եղել։ Ուստի, Հայաստանը պետք է քննարկի ու մտածի, թե որքանով է սա արդյունավետ։
Ադրբեջանն ուներ նաև պլան Բ: Այդ ծրագիրը Իրանի տարածքով տրանսպորտային կապեր հաստատելն է: Իրանի և Ադրբեջանի միջև արդեն ստորագրվել են միջկառավարական փաստաթղթեր։ Մյուս կողմից՝ Կարս-Իգդիր երկաթուղու կառուցման հարցով շարունակվում է մեր համագործակցությունը եղբայրական Թուրքիայի հետ։
Այսպիսով, մեր տարածաշրջանի շուրջ օղակաձև երկաթուղային գիծ կկառուցվի։ Սակայն Հայաստանը վերջին երեք տարվա ընթացքում ոչ մի քայլ չձեռնարկեց այդ գիծը կառուցելու համար։ «Միջին միջանցքը» նոր իրողություններ է բացում»,- ասել է նա։

Армянский «перекресток мира» – это утопия. Гаджиев
Помощник президента Азербайджана, заведующий отделом внешней политики аппарата президента Хикмет Гаджиев принял участие в мероприятии «Деколонизация. На международной конференции по расширению прав и возможностей женщин он коснулся концепции «Перекрестка мира», выдвинутой Арменией.
Гаджиев сказал: «Это концепция этой страны, но оно утопично по своей сути. Мы вели переговоры последние три года, но результата не было. Поэтому Армении следует обсудить и подумать, насколько она эффективна.
У Азербайджана также есть план Б. Планируется наладить транспортное сообщение через территорию Ирана. Между Ираном и Азербайджаном уже подписаны межправительственные документы. С другой стороны, продолжается наше сотрудничество с братской Турцией по строительству железной дороги Карс-Игдыр.
Таким образом, вокруг нашего региона будет построена кольцевая железнодорожная линия. Однако за последние три года Армения не предприняла никаких шагов для строительства этой линии. «Средний коридор» открывает новые реальности», — сказал он.