Ադրբեջանի խորհրդարանը ԱՄՆ դեմ հայտարարություն է ընդունել
Ադրբեջանի խորհրդարանը հայտարարություն է ընդունել, որտեղ քննադատում է ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունը՝ հատկապես հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համատեքստում։
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է. «Միլի Մեջլիսը վճռականորեն մերժում է ԱՄՆ Սենատում Ադրբեջանի դեմ ընդունված ակտը և այն համարում լուրջ հարված երկու երկրների հարաբերություններին։ Սա լուրջ խոչընդոտ է տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու ջանքերին:
ԱՄՆ Սենատի ընդունած ակտը երկակի ստանդարտների և ընտրովի մոտեցման վառ օրինակ է։ ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունը վերջին տարիներին ենթարկվել է լիակատար փլուզման։ Այս առումով պետք է հատուկ նշել Մերձավոր Արևելքում և Աֆղանստանում վարվող քաղաքականությունը»։

Парламент Азербайджана принял заявление против США
Парламент Азербайджана принял заявление, критикующее внешнюю политику США, особенно в контексте армяно-азербайджанских отношений.
В частности, в заявлении говорится: "Милли Меджлис решительно отвергает принятый в Сенате США акт против Азербайджана и считает его серьезным ударом по отношениям между двумя странами. Это серьезное препятствие для мирных усилий в регионе.
Закон, принятый Сенатом США, является ярким примером двойных стандартов и избирательного подхода. Внешняя политика США в последние годы претерпела полный крах. В этой связи следует особо отметить политику на Ближнем Востоке и в Афганистане».