Ադրբեջանն ի գիտություն է ընդունում Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը
Ադրբեջանն ի գիտություն է ընդունել Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը՝ «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով` 2023 թվականի նոյեմբերի 17-ի Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի (CERD) կիրառման հետ կապված ժամանակավոր միջոցների մասին: Այս մասին հայտնում է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն։
«Մենք ողջունում ենք դատարանի որոշումը, որը ևս մեկ անգամ հաստատում է Ադրբեջանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։ Հատկանշական է, որ դատարանը մերժել է Ադրբեջանի բոլոր ռազմական և ուժային կառույցների անձնակազմին Ղարաբաղի շրջանից դուրս բերելու պահանջը։
Դատարանի մատնանշած միջոցները հաշվի են առնում Ադրբեջանի կառավարության արդեն իսկ հայտարարված քաղաքականությունը Ղարաբաղի հայ բնակիչների նկատմամբ։ Սա ներառում է մեր հանձնառությունը բոլոր բնակիչների անվտանգությանն ու ապահովմանը` անկախ նրանց ազգային կամ էթնիկ ծագումից: Ադրբեջանը երբեք հայ բնակիչներին չի վտարել Ղարաբաղից, և չնայած Ադրբեջանի կոչերին՝ նրանց լուծումը Հայաստան և այլ երկրներ տեղափոխվելն էր։ Ադրբեջանը, համաձայն իր Սահմանադրության և համապատասխան միջազգային պարտավորությունների, ձգտում է պաշտպանել Ղարաբաղի հայ բնակիչների իրավունքներն Ադրբեջանի մյուս քաղաքացիների հետ հավասար հիմունքներով։
Այն, որ դատարանը չի պահանջել միջոցներ ձեռնարկել կապված Հայաստանի պահանջի հետ՝ նպաստելու ՄԱԿ-ի առաքելությունների այցը Ղարաբաղյան տարածաշրջան և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) հետ համագործակցությունը, այս ոլորտում Ադրբեջանի բաց լինելու և համագործակցության արդյունք է»,- ասված է հայտարարությունում։
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն նշել է նաև, որ դատարանը չի բավարարել նաև Հայաստանի խնդրանքը՝ կապված ձերբակալված անձանց հետաքննչական գործողությունների հետ:
«Ադրբեջանն ակնկալում է, որ Հայաստանը և մյուս բոլոր կողմերը կդադարեն միջամտել օրինական քննչական գործողություններին։ Ադրբեջանը լրջորեն է վերաբերվում իր պարտավորություններին և հանձնառու է կատարել դրանք՝ կենտրոնանալով խաղաղ և բարգավաճ տարածաշրջան կառուցելու վրա»,- նշված է հաղորդագրությունում։

Azerbaijan takes note of the decision of the International Court of Justice
The Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan reported that Azerbaijan has taken note of the decision of the International Court of Justice in the case "Armenia vs. Azerbaijan" of November 17, 2023, on temporary measures related to the application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (CERD).
"We welcome the court's decision, which once again confirms Azerbaijan's sovereignty and territorial integrity. Notably, the court rejected the request to withdraw the personnel of all military and power structures in Azerbaijan from the Karabakh region.
The measures indicated by the court take into account the already-announced policy of the Azerbaijani government towards the Armenian residents of Karabakh. This includes our commitment to the safety and security of all residents, regardless of their national or ethnic origin. Azerbaijan has never expelled Armenian residents from Karabakh, and despite calls from Azerbaijan, their solution was to move to Armenia and other countries. Azerbaijan, through its Constitution and relevant international obligations, strives to protect the rights of the Armenian residents of Karabakh on an equal basis with other citizens of Azerbaijan.
The fact that the court did not require measures to be taken about Armenia's request to facilitate the visit of UN missions to the Karabakh region and cooperation with the International Committee of the Red Cross (ICRC) is a result of Azerbaijan's openness and cooperation in this field," the statement said.
The MFA of Azerbaijan also noted that the court did not satisfy Armenia's request regarding the investigative actions of the arrested persons.
"Azerbaijan expects Armenia and all other parties to stop interfering with legitimate investigative operations. Azerbaijan takes its obligations seriously and is committed to fulfilling them, focusing on building a peaceful and prosperous region," the statement said.