Ադրբեջանը խախտել է էթնիկ ծագմամբ հայերի որոշ իրավունքներ․ ՄԱԿ-ի դատարան
ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը հրապարակել է այսօր՝ նոյեմբերի 17-ին, կհրապարակի 2023թ․ սեպտեմբերի 28-ի «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով ժամանակավոր միջոցների կիրառման վերաբերյալ իր որոշումը։
Համաձայն որոշման, «ՀՀ ներկա դիմումի հանգամանքները տարբերվում են ՀՀ մնացյալ դիմումներից, որոնց վերաբերյալ դատարանը ժամանակավոր միջոցների կիրառման որոշում է կայացրել։ Կան նոր հանգամանքներ, որոնք հաստատում են ՀՀ 5-րդ դիմումի նոր փաստերը։ Դատարանը հիմնավոր է համարում, որ 2023թ. սեպտեմբերի 19-ի գործողությունների արդյունքում Ադրբեջանը խախտել է էթնիկ ծագմամբ հայերի որոշ իրավունքներ։ Դատարանը հետևաբար հիմնավոր է համարում որ կապ կա ծագումով հայերի իրավունքների և ՀՀ կողմի դիմումի, այն է ժամանակավոր միջոցների կիրառման համար»։

Azerbaijan has violated the rights of ethnic Armenians. UN court
The UN International Court of Justice has published today, November 17, that it will issue its decision on applying temporary measures in the "Armenia v. Azerbaijan" case of September 28, 2023.
According to the decision, "the circumstances of the current RA application are different from the remaining RA applications, regarding which the court has decided to apply temporary measures. New circumstances confirm the new facts of the RA 5th application. The court considers it reasonable that, as a result of the actions of September 19, 2023, Azerbaijan violated some rights of ethnic Armenians. The court, therefore, considers it reasonable that there is a connection between the origin of the rights of Armenians and the application of the RA side, namely for the application of temporary measures."