«Ադրբեջանի օրակարգն այժմ ուղղված է Հայաստանի հետ խաղաղության հաստատմանը»․ Հաջիև
Ադրբեջանը ձգտում է խաղաղության և Հայաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման։ Այս մասին X սոցիալական ցանցում հայտնել է նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։
«Ադրբեջանը մոդել է ստեղծել Եվրասիայի ավելի լայն քարտեզի վրա ամենաձգձգվող հակամարտություններից մեկի լուծման համար։
ԵԱՀԿ-ն չկարողացավ լուծել Ղարաբաղյան հակամարտությունը, թեև այն ԵԱՀԿ-ի առջև ծառացած խնդիրներից մեկն էր հենց այս ինստիտուտի ստեղծման օրվանից:
Մինսկի խումբը ձախողվեց, քանի որ այս կառույցի առաքելությունն էր պահպանել և շարունակել Հայաստանի օկուպացիան Ադրբեջանի դեմ (ի դեպ, ԱՄՆ-ը Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներից էր)։
Ռազմական օկուպացիայի և անարդարության այս գլուխն այժմ փակված է։ Այսպիսով՝ Ադրբեջանի օրակարգն այժմ ուղղված է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանը և երկկողմ հարաբերությունների կարգավորմանը։
Բայց ցանկացած խաղաղ ներգրավվածություն պահանջում է, որ երկու կողմերն էլ խաղան իրենց դերը, և Հայաստանը նույնպես պետք է խաղա իր դերը և բարի կամք դրսևորի:
Այժմ մեր տարածաշրջանում ի հայտ են եկել նոր իրողություններ և ստատուս քվո։ Այս նոր իրողությունները հիմնված են արդարության, օրինականության և օրինականության վրա»,- եզրափակել է Հաջիևը։

«Повестка дня Азербайджана сейчас направлена ​​на установление мира с Арменией». Гаджиев
Азербайджан стремится к миру и нормализации двусторонних отношений с Арменией. Об этом в социальной сети X сообщил помощник президента Хикмет Гаджиев.
«Азербайджан создал модель решения одного из самых затяжных конфликтов на обширной карте Евразии.
ОБСЕ не смогла решить карабахский конфликт, хотя это была одна из проблем, стоящих перед ОБСЕ с самого дня создания этого института.
Минская группа провалилась, поскольку миссией этой структуры было сохранение и продолжение оккупации Армении против Азербайджана (кстати, США были одной из стран-сопредседателей Минской группы).
Эта глава военной оккупации и несправедливости закрыта. Таким образом, повестка дня Азербайджана сейчас направлена ​​на установление мира между Арменией и Азербайджаном и нормализацию двусторонних отношений.
Но любое мирное взаимодействие требует, чтобы обе стороны сыграли свою роль, и Армения также должна сыграть свою роль и проявить добрую волю.
Сейчас в нашем регионе появились новые реалии и статус-кво. Эти новые реалии основаны на справедливости и законности", - заключил Гаджиев.