«Ադրբեջանը միշտ հարգել է Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը». Ադրբեջանի ԱԳՆ
16 Նոյեմբերի, 15:27
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել, որտեղ արձագանքել է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայանի՝ Ադրբեջանի վերաբերյալ հայտարարություններին։
«Չնայած այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանն այն կողմն է, որը սկսել է հիմնարար սկզբունքների հիման վրա հիմնված խաղաղության գործընթացը և խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը, ներառյալ՝ սահմանների սահմանազատում և սահմանագծում, հաղորդակցության ուղիների բացում և այլն, պետքարտուղարի օգնականը ձեռնպահ մնաց նշելուց, որ վերջին երեք տարում այս ուղղություններով գործադրված ջանքերը խարխլվել և խոչընդոտվել են Հայաստանի կողմից։ Ի տարբերություն Հայաստանի՝ Ադրբեջանը միշտ հարգել է Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, ինչը ևս մեկ անգամ հաստատվել է 2022թ․ հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում կայացած հանդիպման ժամանակ», - ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

«Азербайджан всегда уважал суверенитет и территориальную целостность Армении». МИД Азербайджана
Министерство иностранных дел Азербайджана распространило заявление, в котором отреагировало на заявления помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймса О'Брайана в отношении Азербайджана.
"Несмотря на то, что Азербайджан является стороной, которая начала мирный процесс, основанный на основополагающих принципах, и подписание мирного соглашения, включая демаркацию и делимитацию границы, открытие каналов связи и т.д., помощник госсекретаря воздержался от упоминания того, что в последние три года усилия, предпринимаемые в этих направлениях, подрывались и тормозились именно Арменией. В отличие от Армении, Азербайджан всегда уважал суверенитет и территориальную целостность Армении, что еще раз подтвердилось в 2022 году. в ходе встречи, состоявшейся 6 октября в Праге" , - говорится в сообщении МИД Азербайджана.