«Ադրբեջանը միշտ հարգել է Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը». Ադրբեջանի ԱԳՆ
16 Նոյեմբերի, 15:27
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել, որտեղ արձագանքել է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայանի՝ Ադրբեջանի վերաբերյալ հայտարարություններին։
«Չնայած այն հանգամանքին, որ Ադրբեջանն այն կողմն է, որը սկսել է հիմնարար սկզբունքների հիման վրա հիմնված խաղաղության գործընթացը և խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը, ներառյալ՝ սահմանների սահմանազատում և սահմանագծում, հաղորդակցության ուղիների բացում և այլն, պետքարտուղարի օգնականը ձեռնպահ մնաց նշելուց, որ վերջին երեք տարում այս ուղղություններով գործադրված ջանքերը խարխլվել և խոչընդոտվել են Հայաստանի կողմից։ Ի տարբերություն Հայաստանի՝ Ադրբեջանը միշտ հարգել է Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, ինչը ևս մեկ անգամ հաստատվել է 2022թ․ հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում կայացած հանդիպման ժամանակ», - ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

"Azerbaijan has always respected Armenia's sovereignty and territorial integrity." Foreign Ministry of Azerbaijan
The Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan issued a statement that responded to the statements of US Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs James O'Brian regarding Azerbaijan.
"Even though Azerbaijan is the party that started the peace process based on fundamental principles and the signing of a peace agreement, including border demarcation and boundary, the opening of communication channels, etc., the assistant secretary of state refrained from stating that in the last three years, the efforts made in these directions have been undermined and hindered by Armenia. Unlike Armenia, Azerbaijan has always respected Armenia's sovereignty and territorial integrity, which was confirmed once again during the meeting held in Prague on October 6, 2022", - said the statement of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan.