«ԵՄ-ն շարունակում է աջակցել Հայաստան-Ադրբեջան բանակցություներին և խաղաղության պայմանագրի կնքմանը». Բորել
ԵՄ արտաքին քաղաքակության բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին և խաղաղության պայմանագրի կնքմանը։
«ԵՄ-ն դատապարտել է 2023թ․ սեպտեմբերի 19-20-ին Ադրբեջանի ռազմական գործողությունը, որի արդյունքում 100․500-ից ավելի ղարաբաղցի հայերի զանգվածային ելք է եղել։ ԵՄ-ի առաջնահերթությունն է՝ երաշխավորել շարունակական անխոչընդոտ մարդասիրական հասանելիությունը և օգնությունը Լեռնային Ղարաբաղում մնացած մարդկանց և Հայաստան եկած տեղահանվածներին։ ԵՄ-ն Ադրբեջանին կոչ է արել ապահովել Ղարաբաղի հայերի իրավունքները և անվտանգությունը, ներառյալ՝ տեղահանվածների վերադարձի իրավունքը, ինչպես նաև թույլ տալ տեղում իրավիճակի մշտական անկախ մոնիտորինգ՝ ի լրումն ՄԱԿ-ի առաքելությունների այցերին։
ԵՄ-ն կրկնապատկել է մարդասիրական օգնության փաթեթը՝ հասցնելով 10,45 միլիոն եվրոյի և Հայաստանի խնդրանքով ակտիվացրել ԵՄ քաղաքացիական պաշտպանության մեխանիզմը։
Հայաստանին 15 մլն եվրո բյուջետային աջակցություն կտրամադրվի սոցիալ-տնտեսական կարիքները հոգալու և սննդամթերքի ու վառելիքի ֆինանսավորման համար: Հետագա գործողություններ են նախապատրաստվում կարճաժամկետ օգնություն տրամադրելու, ինչպես նաև Հայաստանին աջակցելու համար՝ անվտանգության, ժողովրդավարական ինստիտուտների կայունության, պետության  հովանու տակ գտնվող տնտեսական և ներդրումային ծրագրերին։
Նայելով առաջ՝ ԵՄ-ն լիովին հավատարիմ է մնում և շարունակում է իր ջանքերը՝ աջակցելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև անհապաղ բանակցությունների վերսկսմանը և նպատակ ունենալով կնքել խաղաղության պայմանագիր», - ասված է հայտարարության մեջ։

"The EU continues to support the Armenia-Azerbaijan negotiations and the conclusion of a peace treaty." Borell
16 November, 16:42
EU foreign policy high representative Josep Borell referred to Armenian-Azerbaijani relations and the signing of a peace treaty.
"The EU condemned Azerbaijan's military operation on September 19–20, 2023, which resulted in the mass exodus of more than 100,500 Karabakh Armenians. The EU's priority is to guarantee continued unimpeded humanitarian access and assistance to the people remaining in Nagorno Karabakh and the displaced people who came to Armenia. The EU called on Azerbaijan to ensure the rights and security of Karabakh Armenians, including the right of return of displaced persons, as well as to allow permanent independent monitoring of the situation on the ground, in addition to visits by UN missions.
The EU doubled the humanitarian aid package to 10.45 million euros and activated the EU civil protection mechanism at the request of Armenia.
15 million euros of budgetary support will be provided to Armenia to cover socio-economic needs and to finance food and fuel. Further actions are being prepared to provide short-term aid and support Armenia's security, stability of democratic institutions, and state-sponsored economic and investment projects.
Looking ahead, the EU remains fully committed and continues its efforts to support the immediate resumption of negotiations between Armenia and Azerbaijan to conclude a peace agreement," the statement said.