Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հանգիստ է վերաբերվում նոյեմբերի 23-ին Մինսկում կայանալիք ՀԱՊԿ-ի գագաթնաժողովին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի չմասնակցելու որոշմանը Այս մասին լրագրողներին հայտնել է Բելառուսի ղեկավարի մամուլի քարտուղար Նատալյա Էյսմոնտը։
«Մասնակցությունից հրաժարվելու վերաբերյալ Հայաստանի վարչապետի որոշմանը Բելառուսի նախագահը հանգիստ է վերաբերվել՝ հասկանալով, որ դա ցանկացած պետության ղեկավարի գործն է։ Հրավերը Հայաստանի վաչապետին ուղարկվել է այնպես, ինչպես և այլ պետությունների ղեկավարներին, օրինակ՝ Ռուսաստանի նախագահին՝ վերջերս տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում։ Նա հրավերն ընդունել է։
Եվ ելնելով իր փորձից և նման իրավիճակներում որոշ այլ հայտնի քաղաքական գործիչների գործողություններից՝ Բելառուսի նախագահ Լուկաշենկոն Հայաստանի վարչապետին առաջարկել է չշտապել, հապճեպ որոշումներ ընդունելու փոխարեն լրջորեն դիտարկել հաջորդ քայլերը, որոնք կարող են ուղղված լինել ապաինտեգրմանը»,- հավելել է Լուկաշենկոյի խոսնակը։

Лукашенко посоветовал Николу Пашиняну не торопиться и не принимать поспешных решений
Президент Беларуси Александр Лукашенко спокойно относится к решению премьер-министра РА Никола Пашиняна не участвовать в саммите ОДКБ, который пройдет в Минске 23 ноября, сообщила журналистам пресс-секретарь белорусского лидера Наталья Эйсмонт.
"Президент Беларуси спокойно отреагировал на решение премьер-министра Армении отказаться от участия, понимая, что это дело любого главы государства. Приглашение было отправлено премьеру Армении так же, как и главам других государств, например, президенту России, в ходе недавнего телефонного разговора. Он принял приглашение.
И исходя из своего опыта и действий некоторых других известных политиков в подобных ситуациях, Президент Беларуси Лукашенко предложил Премьер-министру Армении не торопиться, вместо принятия поспешных решений серьезно обдумать следующие шаги, которые могут быть направлены на дезинтеграцию", - добавила представитель Лукашенко.