Թուրքիան ցանկանում է հայց ներկայացնել ընդդեմ Նեթանյահուի՝ ցեղասպանության մեղադրանքով
Անկարան ցանկանում է Միջազգային քրեական դատարանում հայց ներկայացնել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի դեմ՝ նրան մեղադրելով Գազայի հատվածում ցեղասպանության մեջ։ Այս մասին X սոցիալական ցանցում հայտնել է Թուրքիայի իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցության փաստաբան Մեթին Քուլունքը։
«Այսօր, ներկայացնելով Թուրքիայի Հանրապետության քաղաքացիների խիղճը, մենք դիմում ենք ուղարկել մեր Արդարադատության նախարարություն` հայց ներկայացնելու Հաագայի Միջազգային քրեական դատարան՝ ընդդեմ 21-րդ դարի Հիտլերի՝ Իսրայելի վարչապետ Նեթանյահուի, ով պետք է դատարանի առաջ կանգնի Գազայի հատվածում իրականացրած ցեղասպանության և մարդկության դեմ ուղղված բոլոր հանցագործությունների համար»,- գրել է փաստաբանը։
Փաստաբանը հրապարակել է հայցի առաջին էջը և պարզաբանել, որ այն երկու գործընկերների հետ ներկայացրել է Թուրքիայի արդարադատության նախարարության հաստատմանը, որն էլ 23 էջանոց փաստաթուղթը պետք է ուղարկի ՄՔԴ։

Турция хочет подать иск против Нетаньяху по обвинению в геноциде
Анкара хочет подать иск против премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху в Международный уголовный суд, обвинив его в геноциде в секторе Газа. Об этом в социальной сети X сообщил адвокат правящей Партии справедливости и развития Турции Метин Кулунк.
«Сегодня, представляя совесть граждан Турецкой Республики, мы направляем в наше Министерство юстиции заявление о подаче иска в Международный уголовный суд в Гааге против "Гитлера" 21 века, премьер-министра Израиля Нетаньяху, который должны предстать перед судом за геноцид, совершенный в секторе Газа, и за все преступления против человечности", - написал адвокат.
Юрист опубликовал первую страницу иска и пояснил, что вместе с двумя коллегами подал его на утверждение Минюста Турции, которое должно направить 23-страничный документ в МУС.