Կիրակի, 3 Դեկտեմբերի 2023
Ուկրաինայի հաղթանակին առաջիկայում չարժե սպասել, հայտարարել է եվրոպական դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը:
«Մենք շատ խնդիրներ ունենք։ Առաջին հերթին Ուկրաինան է, որտեղ մոտալուտ հաղթանակի հեռանկար չկա», - ասել է Բորելը։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը նույնպես հաղթանակի հույս ուներ մի քանի շաբաթվա ընթացքում, բայց հակամարտությունը շարունակվում է շատ ավելի երկար՝ ուկրաինական դիմադրության և արևմուտքի կողմից Կիևի պաշտպանության համար ուղարկված օգնության արդյունքում: Բորելը Եվրամիության երկրներին կոչ է արել միասնական և պատրաստ լինել երկարատեւ հակամարտության:
Միևնույն ժամանակ նա ասել է, որ եվրոպացիները պետք է շարունակեն օգնել Կիևին այն ֆոնին, երբ նույնիսկ ԱՄՆ կկրճատվի:

Ждать победы Украины в ближайшее время не стоит. Боррель
"У нас много проблем. Прежде всего, это Украина, где нет никакой перспективы скорой победы", - сказал Боррель.
Россия также надеялась на победу в течение нескольких недель, сказал он, но конфликт продолжается гораздо дольше из-за сопротивления Украины и помощи, отправленной Западом для защиты Киева. Боррель призвал страны Евросоюза быть едиными и готовыми к долгосрочному конфликту.
При этом он заявил, что европейцы должны продолжать помогать Киеву даже на фоне сокращения помощи США.