«Խովաևը, Կլաարը և Բոնոն Թուրքիայում գաղտնի բանակցություն են վարել ԼՂ-ի վրա հարձակումից մի քանի օր առաջ». POLITICO
«Ադրբեջանի ռազմական հարձակումից ընդամենը մի քանի օր առաջ ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի պաշտոնյաները Թուրքիայում հանդիպել են իրենց ռուս գործընկերների հետ՝ գաղտնի հրատապ բանակցությունների վարելու համար, որոնք կոչված են եղել լուծելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը»․ հաղորդում է POLITICO-ն․ «ՌԴ ներխուժումը Ուկրաինա շրջել է սովորական դիվանագիտությունը, ու այս հանդիպումը նշանավորել է Մոսկվայի և Արևմուտքի միջև հազվագյուտ, թեև անհաջող շփում որևէ խնդրի շուրջ»:
Բարձրաստիճան դիվանագետը, որը ծանոթ է քննարկումների ընթացքին, POLITICO-ին հայտնել է, որ հանդիպումը կայացել է սեպտեմբերի 17-ին՝ Ստամբուլում, Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու ջանքերի շրջանակներում, որպեսզի վերջինս դադարեցնի Ղարաբաղի իննամսյա շրջափակումը և թույլ տա՝ Հայաստանից հումանիտար օգնություն տեղափոխող ավտոշարասյուներ բաց թողնել: Ըստ բանագնացի՝ հանդիպման հիմնական ուշադրությունը կենտրոնացել է նրա վրա, թե ինչպես ստիպել «անիծյալ բեռնատարներին»՝ շարժվել և 100 հազար բնակչի ապահովել, որ սննդամթերքով և վառելիքով:
ԱՄՆ-ն ներկայացրել է Կովկասում բանակցությունների հարցերով Վաշինգտոնի ավագ խորհրդական Լուի Բոնոն, ԵՄ-ն՝ տարածաշրջանում իր ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը, իսկ Ռուսաստանը՝ Պուտինի հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևը։
POLITICO-ին տրամադրած տեղեկության մեջ ԵՄ ներկայացուցիչն ասել է. «Մենք կարևոր ենք համարում կապի պահպանումը զրուցակիցների հետ՝ թյուրիմացություններից խուսափելու համար»:
Պաշտոնյան նաև նշել է, որ Կլաարը վերջին տարիներին ձգտել է պահպանել կապի ուղիները բազմաթիվ ճակատներում, այդ թվում՝ Խովաևի և Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինի հետ բանակցություններում:
ԱՄՆ պետքարտուղարության ներկայացուցիչը հրաժարվել է մեկնաբանել հանդիպումը՝ հայտարարելով. «Մենք չենք մեկնաբանում մասնավոր դիվանագիտական քննարկումները»:
Սակայն ամերիկացի պաշտոնյան անանունության սկզբունքով բացատրել է, որ քննարկումներն անցկացվել են այն ըմբռնման հիման վրա, որ Կրեմլը դեռ ազդեցություն ունի տարածաշրջանում․ «Մենք պետք է կարողանանք աշխատել ռուսների հետ այս հարցի շուրջ, քանի որ նրանք իսկապես ազդեցություն ունեն կողմերի վրա, հատկապես՝ հիմա, երբ մենք վտանգավոր էտապ ենք ապրում»։

"Khovaev, Klaar, and Bono held secret talks in Turkey a few days before the attack on Nagorno-Karabakh." POLITICO
"Just a few days before Azerbaijan's military attack, US and EU officials met with their Russian counterparts in Turkey to hold secret emergency talks to resolve the Nagorno-Karabakh conflict." POLITICO reports, "The Russian invasion of Ukraine has turned conventional diplomacy on its head, and this meeting marked a rare, if unsuccessful, engagement between Moscow and the West on any issue."
A senior diplomat familiar with the discussions told POLITICO that the meeting took place on September 17 in Istanbul as part of an effort to pressure Azerbaijan to end its nine-month blockade of Karabakh and allow aid convoys from Armenia to pass through. According to the envoy, the main focus of the meeting was on how to get the "damned trucks" to move and provide 100,000 residents with food and fuel.
The USA was represented by Louis Bono, Washington's senior adviser on negotiations in the Caucasus, the EU by Toivo Klaar, its representative in the region, and Russia by Putin's special representative, Igor Khovaev.
In the information provided to POLITICO, the EU representative said. "Maintaining communication with interlocutors to avoid misunderstandings is important."
The official also noted that Klaar has sought to maintain lines of communication on multiple fronts in recent years, including in talks with Khovaev and Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin.
The representative of the US State Department refused to comment on the meeting, stating: "We do not comment on private diplomatic discussions."
However, an American official explained on condition of anonymity that the discussions were held based on the understanding that the Kremlin still influences the region, "We must be able to work with the Russians on this issue because they influence the parties, especially now that we are going through a dangerous phase."