«Բոլորի համար պարզ է, որ Ռուսաստանը դավաճանել է հայ ժողովրդին». Շառլ Միշել
«Ռուսաստանը չի ապահովել Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղությունն ու անվտանգությունը․ բոլորի համար պարզ է, որ Ռուսաստանը դավաճանել է հայ ժողովրդին»․ Euronews-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ԵՄ խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը։
«Իրավիճակը պարզ է. ոչ ոք չի կարող դա չտեսնել։ Ռուսաստանը դավաճանել է հայ բնակչությանը։ Ռուսաստանը ցանկություն է հայտնել, որ իր զինվորները ներկա լինեն այնտեղ և երաշխավորեն կայունության և անվտանգության մասին համաձայնագրերը: Մենք տեսնում ենք, որ այդ ռազմական գործողությունը սկսվել է առանց իրադարձությունների վայրում գտնվող Ռուսաստանի ամենափոքր արձագանքի՝ ի տարբերություն Եվրամիության, որն այնտեղ ռազմական ներկայություն չունի»,- ասել է ԵՄ խորհրդի նախագահը։
Շառլ Միշելը նաև ընդգծել է, որ մտադիր է միջնորդություն առաջարկել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև իսպանական Գրանադայում այս շաբաթվա վերջին կայանալիք Եվրամիության գագաթնաժողովի ընթացքում:
Լրագրողի հարցին, թե հունվարի 1-ից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը կդադարի գոյություն ունենալ, հետևաբար, ինչպե՞ս կարելի է վստահություն ստեղծել այս պայմաններում, Միշելը նշել է, որ Ադրբեջանը մեծ պատասխանատվություն է կրում այն պահից, երբ սկսել է ռազմական գործողությունը․
«Այժմ Ադրբեջանը պետք է բարի կամք դրսևորի, միջազգային հանրությանը ներգրավի իրավիճակի դիտարկման մեջ, որպեսզի պաշտպանվեն Ադրբեջանում բնակվող ողջ բնակչության, այդ թվում՝ հայ բնակչության, իրավունքներն ու անվտանգությունը»,- ընդգծել է Շառլ Միշելը։
ԵՄ խորհրդի նախագահն անդրադարձել է նաև Բաքվի հետ ԵՄ հարաբերություններին՝ այն բնորոշելով բարդ, բայց հեռանկարային․
«Բրյուսելի հարաբերությունները Բաքվի հետ շարունակում են մնալ բարդ, բայց հեռանկարային։ Անցյալ տարի Եվրամիությունը շատ բան արեց Ադրբեջանից ավելի շատ բնական գազ ստանալու համար։ Կովկասում անվտանգության ամրապնդման և համագործակցության զարգացման ջանքերին պետք է ավելի շատ ներգրավել Ադրբեջանին»,- ասել է Միշելը։ Նաև անդրադարձել է Հռոմի ստատուսի վավերացմանը ԱԺ-ում։
«Նա այսօր գործընկե՞ր է։ Այո՛, նա գործընկեր է: Արդյո՞ք սա նշանակում է, որ հարաբերությունները պարզ են: Ո՛չ, հարաբերությունները պարզ չեն: Արդյո՞ք դա նշանակում է, որ այս հարաբերություններում դժվարություններ կան: Այո՛, իրականությունը բարդ է, և դա պետք է հասկանալ»,- եզրափակել է Շառլ Միշելը։

«Всем ясно, что Россия предала армянский народ». Шарль Мишель
«Россия не обеспечила мир и безопасность в Нагорном Карабахе. Всем ясно, что Россия предала армянский народ . Об этом в интервью Euronews заявил глава Совета ЕС Шарль Мишель.
"Ситуация ясна, никто не может этого не увидеть. Россия предала армянское население. Россия выразила желание, чтобы ее солдаты присутствовали там и гарантировали соглашения о стабильности и безопасности. Мы видим, что эта военная операция началась без малейшей реакции России, которая находится на месте событий, в отличие от Евросоюза, который не имеет там военного присутствия" , - заявил президент Совета ЕС.
Шарль Мишель также подчеркнул, что намерен предложить посредничество между лидерами Армении и Азербайджана во время саммита Евросоюза, который пройдет в испанской Гранаде в конце этой недели.
На вопрос журналиста о том, что Нагорно-Карабахская Республика с 1 января прекратит свое существование, поэтому как можно создать доверие в этих условиях, Мишель отметил, что Азербайджан несет большую ответственность, поскольку начал военную операцию.
"Теперь Азербайджан должен проявить добрую волю, привлечь международное сообщество к наблюдению за ситуацией, чтобы защитить права и безопасность всего населения, проживающего в Азербайджане, в том числе армянского населения", - подчеркнул Шарль Мишель.
Президент Совета ЕС коснулся также отношений ЕС с Баку, назвав их сложными, но многообещающими.
« Отношения Брюсселя с Баку продолжают оставаться сложными, но многообещающими. В прошлом году Европейский Союз многое сделал для того, чтобы получать больше природного газа из Азербайджана. "Азербайджан должен более активно участвовать в усилиях по укреплению безопасности и развитию сотрудничества на Кавказе", - сказал Мишель. Он также упомянул о ратификации Римского статута в Национальном собрании.
« Он сегодня партнер?» Да, он партнер. Означает ли это, что отношения просты? Нет, отношения не простые. Означает ли это, что в этих отношениях есть проблемы? Да, реальность сложна, и это следует понимать», — заключил Шарль Мишель.