«Հայաստանի սահմանով է անցնում Զանգեզուրի միջանցքը, այն քննարկվում է հայկական կողմի հետ». Թուրքիայի տրանսպորտի նախարար
Թուրքիայի տրանսպորտի նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն խոսել է «Զանգեզուրի միջանցքի» և Թուրքիայի նախագահի՝ Նախիջևան կատարած այցից․
«Նախագահի հետ Նախիջևան կատարած այցի ընթացքում քննարկել ենք իրավիճակը։ Զանգեզուրի միջանցքը Թուրքիայից Բաքու ուղի կապահովի։ Սա կլինի կենտրոնական միջանցքի կարևոր երթուղիներից մեկը։ Բանակցությունները շարունակվում են։ Նախիջևանից մինչև Դիլուջու սահմանային անցակետ կա ուղղություն, օրակարգում 14 կմ նոր գծի շինարարությունն է։ Հայաստանի սահմանով է անցնում Զանգեզուրի 43 կմ միջանցքը։ Դա քննարկվում է նաև հայկական կողմի հետ։ Հնարավոր է նաև, որ միջանցքն իրականացնի Իրանը։ Մենք մտածում ենք այս ծրագիրն արագ կյանքի կոչելու մասին»,- հայտարարել է նախարարը։
«Միջին միջանցքն այս պահին ամենակարճ և անվտանգ ճանապարհն է։ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս գիծը շարունակվում է, այն ավելի կարճ է։ Մենք կկապենք Թուրքիան և հեռավոր Արևելքը հստակ գծով»,- ավելացրել է Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն։

"Зангезурский коридор проходит через границу Армении, это обсуждается с армянской стороной". Министр транспорта Турции
Министр транспорта Турции Абдулкадир Уралоглу рассказал о Зангезурском коридоре и визите президента Турции в Нахичевань.
"Мы обсудили ситуацию с президентом во время его визита в Нахичевань. Зангезурский коридор обеспечит маршрут из Турции в Баку. Это будет один из важных маршрутов центрального коридора. Переговоры продолжаются. Есть направление от Нахичевани до пограничного пункта Дилуджу, на повестке дня строительство новой 14-километровой линии. Через границу Армении проходит 43-километровый коридор Зангезура. Это также обсуждается с армянской стороной. Также возможно, что коридор будет реализован Ираном. Мы думаем над скорейшей реализацией этой программы", - сказал министр.
«Средний коридор на данный момент является самым коротким и безопасным путем. Линия Баку-Тбилиси-Карс продолжается, она короче. Мы соединим Турцию и Дальний Восток четкой линией", - добавил Абдулкадир Уралоглу.