«Հայաստանի սահմանով է անցնում Զանգեզուրի միջանցքը, այն քննարկվում է հայկական կողմի հետ». Թուրքիայի տրանսպորտի նախարար
Թուրքիայի տրանսպորտի նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն խոսել է «Զանգեզուրի միջանցքի» և Թուրքիայի նախագահի՝ Նախիջևան կատարած այցից․
«Նախագահի հետ Նախիջևան կատարած այցի ընթացքում քննարկել ենք իրավիճակը։ Զանգեզուրի միջանցքը Թուրքիայից Բաքու ուղի կապահովի։ Սա կլինի կենտրոնական միջանցքի կարևոր երթուղիներից մեկը։ Բանակցությունները շարունակվում են։ Նախիջևանից մինչև Դիլուջու սահմանային անցակետ կա ուղղություն, օրակարգում 14 կմ նոր գծի շինարարությունն է։ Հայաստանի սահմանով է անցնում Զանգեզուրի 43 կմ միջանցքը։ Դա քննարկվում է նաև հայկական կողմի հետ։ Հնարավոր է նաև, որ միջանցքն իրականացնի Իրանը։ Մենք մտածում ենք այս ծրագիրն արագ կյանքի կոչելու մասին»,- հայտարարել է նախարարը։
«Միջին միջանցքն այս պահին ամենակարճ և անվտանգ ճանապարհն է։ Բաքու-Թբիլիսի-Կարս գիծը շարունակվում է, այն ավելի կարճ է։ Մենք կկապենք Թուրքիան և հեռավոր Արևելքը հստակ գծով»,- ավելացրել է Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն։

"The Zangezur Corridor passes through the border of Armenia; it is being discussed with the Armenian side." Minister of Transport of Turkey
Turkish Transport Minister Abdulkadir Uraloglu spoke about the Zangezur Corridor and the Turkish President's visit to Nakhichevan.
"We discussed the situation with the President during his visit to Nakhichevan. The Zangezur corridor will provide a route from Turkey to Baku. This will be one of the important routes of the central corridor. Negotiations are ongoing. There is a direction from Nakhichevan to the Diluju border checkpoint, and the construction of a new 14 km line is on the agenda. The 43 km corridor of Zangezur passes through the border of Armenia. It is also being discussed with the Armenian side. It is also possible that Iran will implement the corridor. We are thinking about quickly implementing this program," the minister said.
"The middle corridor is currently the shortest and safest way. The Baku-Tbilisi-Kars line continues, but it is shorter. We will connect Turkey and the Far East with a clear line," added Abdulkadir Uraloglu.